Ludovic Orban îl pune la punct pe Florin Cîțu: Să le ceară scuze cetățenilor români că nu a avut curajul și onestitatea să îi informeze despre acest episod întunecat

Președintele PNL, Ludovic Orban, îi cere lui Florin Cîțu să-și ceară scuze fiindcă nu a avut "curaj și onestitate" să-i informeze pe cetățeni în legătură cu episodul condamnării din SUA până acum.
Filip Stan
14 aug. 2021, 17:57
Ludovic Orban îl pune la punct pe Florin Cîțu: Să le ceară scuze cetățenilor români că nu a avut curajul și onestitatea să îi informeze despre acest episod întunecat

Ludovic Orban îl pune la punct pe Florin Cîțu: Să le ceară scuze cetățenilor români că nu a avut curajul și onestitatea să îi informeze despre acest episod întunecat

Ludovic Orban spune că premierul ar trebui să-și ceară scuze și față de el pentru că nu l-a informat niciodată cu privire la acel episod deloc plăcut din viața lui.

„Îi solicit colegului meu Florin Cîțu ca, în următoarea declarație publică, să le ceară scuze cetățenilor români că nu a avut curajul și onestitatea să îi informeze despre acest episod întunecat din viața lui.

Și ar trebui să își ceară scuze și față de mine, că nu mi-a mărturisit niciodată că a fost condamnat penal pentru conducerea autoturismului sub influența alcoolului, în toate discuțiile pe care le-am avut atunci când a obținut susținerea mea pentru cele mai importante funcții în stat”, a scris Ludovic Orban pe pagina sa de Facebook.

Cîțu: Nu m-am gândit niciun moment să demisionez

Florin Cîțu s-a ales cu un dosar penal pe numele său pe motiv că a condus băut în SUA în urmă cu 20 de ani.

Întrebat dacă are de gând să demisioneze din funcția de premier după scandalul izbucnit pe tema dosarului penal, Florin Cîțu a răspuns: „Nu, în niciun moment! În continuare avem o guvernare pe care trebuie să o ducem la capăt. Avem reforme pe care le-am început şi trebuie să le ducem la căpăt. E un eveniment care s-a întâmplat în urmă cu 21 de ani pe care îl regret. În SUA are niciun fel de implicaţii pentru ceea ce facem noi astăzi”.

 

 

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
Gigi Becali – Mitică Dragomir, dialog tare în direct despre FCSB. „Schimbă toată apărarea. Dar ai nevoie și de un mijlocaș de mare valoare” / „M-am apucat deja să fac echipă!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în presa românească. Un mare jurnalist a murit: Ai plecat într-o altă galaxie de ziua ta
Playtech.ro
Melania Trump a atras din nou toate privirile! Ce a făcut în timpul unui discurs ONU soţia preşedintelui american e...
Adevarul
Războiul din Iran lovește în investițiile românilor din Dubai. Economist: „E un avertisment că anumite lucruri s-ar putea întâmpla”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Camelia Ciornia, consilier local și județean la Iași, a fost găsită moartă în locuința sa. Ce mesaj a postat cu doar câteva ore înainte
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Vedete din România blocate în mijlocul conflictului din Iran. Horia Brenciu și Anca Țurcașiu nu se pot întoarce în țară
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj