Ludovic Orban, întâlnire de urgență cu președintele Iohannis la Cotroceni după atacul lui Rareș Bogdan – SURSE

Ludovic Orban s-a întâlnit de urgență cu președintele Klaus Iohannis la Palatul Cotroceni, au declarat pentru G4Media.ro surse politice.
Mirabela Vasile
18 ian. 2021, 23:43
Ludovic Orban, întâlnire de urgență cu președintele Iohannis la Cotroceni după atacul lui Rareș Bogdan - SURSE
Sursa foto: Inquam

Ludovic Orban, întâlnire de urgență cu președintele Iohannis la Cotroceni. Președintele PNL și șeful statului au discutat despre situația din partid, după ce Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL, a lansat duminică seară un atac dur la adresa lui Orban, căruia i-a cerut demisia din fruntea partidului, mai spune sursa citată.

Ludovic Orban, întâlnire de urgență cu președintele Iohannis la Cotroceni după atacul lui Rareș Bogdan

Întrevederea dintre Iohannis și Orban a fost datorată tensiunilor din partid, declanșate de modul în care șeful PNL a negociat cu USR PLUS și UDMR, partenerii de guvernare.

Rareș Bogdan îl acuză pe Ludovic Orban că are un stil dictatorial de a conduce PNL, ignorând opiniile celorlalți liberali din conducerea partidului.

„Vă spun o chestiune dureroasă. Uneori mi se părea că atunci când eram la măsuța mea de realizator cu o audiență foarte mare și o influență foarte mare în emisiune aveam mai multă putere decât ca prim-vicepreședinte al partidului de guvernământ. Partidul nu a fost condus clasic, tradițional, așa cum a fost condus PNL, PDL în epoca pre Ludovic Orban.

Partidul a fost condus de un singur om, de Ludovic Orban. Noi nu am avut, nici eu, nici Robert Sighiartău, nici Iulian Dumitrescu, nici Mircea Hava, nici Raluca Turcan, Florin Roman, Ilie Bolojan, Gheorghe Flutur, Emil Boc, nu am avut niciun fel de putere reală în cadrul guvernării”, a spus Rareș Bogdan, la Interviurile lui Cristoiu, de la Aleph News.

Singurul lider PNL care l-a susținut public pe Rareș Bogdan în atacul său la Ludovic Orban a fost Robert Sighiartău, secretarul general al partidului. Ludovic Orban s-a abținut de la comentarii publice.

Citește și: Încă un lider PNL îi cere demisia lui Ludovic Orban, după Rareş Bogdan: „PNL are nevoie de o echipă, nu de un om”
Liderii PNL discută în aceste zile despre organizarea congresului ordinar la care se va alege conducerea partidului. În partid ar exista deja două facțiuni, potrivit lui Rareș Bogdan: tabăra lui Ludovic Orban și o tabără reformistă din care ar face parte mai mulți lideri din Transilvania.

Citește și: Rareş Bogdan îi cere demisia lui Ludovic Orban de la şefia PNL şi îl atacă violent: „A fost premier şi i s-a umflat capul. Şi-a închipuit că e câinele alfa”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Igor Cuciuc a încercat să își dezgroape fiica! Momente cumplite pentru familia artistului
Fanatik.ro
Bogdan Andone a făcut anunțul momentului! Decizia luată de antrenorul lui FC Argeș, după ofertele primite
Capital.ro
UPDATE: Călin Georgescu, mesaj dur după ieșirea de la Curtea Supremă: De 35 de ani, România este tratată ca o pradă
Playtech.ro
Vacanța de vară 2026, între cerere mare și temeri legate de combustibil. Anunţul făcut de Wizz Air pentru călătorii români
Adevarul
Scena politică se redesenează: AUR câștigă, USR pierde, PSD joacă periculos
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Patru morți și zeci de oameni prinși printre fiare după ce două trenuri s-au lovit, în gara din Jakarta
iamsport.ro
Omul de încredere al lui Șucu, desființat în direct! E învinuit pentru prăbușirea Rapidului: ”Când te consiliază el, un fost jucător mediocru, să te aștepți la așa ceva!”
MediaFlux
Incident violent într-un avion Wizz Air în timpul zborului! O femeie, agresată de o mamă cu doi copii după o ceartă. Poliția a intervenit la aterizare
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara