Ludovic Orban: Moțiunea de cenzură depusă de PSD nu are nicio șansă să treacă. Cât timp sunt eu președinte PNL niciun parlamentar nu va vota

Ludovic Orban promite că depunerea unei moțiuni de cenzură de către PSD nu va avea nicio șansă de reușită. Cât timp el este președintele PNL niciun parlamentar al formațiunii nu va vota o moțiune depusă de PSD sau AUR.
Filip Stan
27 aug. 2021, 10:18
Ludovic Orban: Moțiunea de cenzură depusă de PSD nu are nicio șansă să treacă. Cât timp sunt eu președinte PNL niciun parlamentar nu va vota

Declarația lui Ludovic Orban, care candidează pentru un nou mandat de președinte al PNL, are loc în contextul în care social-democrații au anunțat că depun moțiune de cenzură la începutul sesiunii parlamentare.

Întrebat ce șanse are moțiunea de cenzură să treacă, Ludovic Orban a dat un răspuns prompt: niciuna.  „Atât timp cât eu sunt preşedinte al PNL, niciun parlamentar al PNL nu va vota o moţiune de cenzură depusă de PSD sau de AUR şi am şi capacitatea de a menţine coeziunea în această coaliţie şi capacitatea de a respinge orice demers al opoziţiei împotriva guvernării”, a șeful liberalilor.

Ludovic Orban a amintit că e dispus să renunțe la conducerea Camerei Deputaților în cazul în care pierde alegerile interne în PNL, precizând că asta este „atitudinea firească”.

„Un om care pierde o competiţie internă nu mai poate să gireze o funcţie cum e funcţia de premier sau de preşedinte al Camerei Deputaţilor pentru că nu-l mai ascultă nimeni, nu mai are legitimitatea şi autoritatea conferite de voturile… dacă propriul partid nu te validează într-o competiţie electorală, e foarte greu să te mai asculte alţii – parteneri, alţi parlamentari, electoratul, cetăţenii României”, a adăugat Orban.

La începutul săptămânii, preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că social-democraţii vor depune o moţiune de cenzură la adresa Guvernului la începutul sesiunii parlamentare, precizând că votul în Parlament ar urma să fie dat după congresele PNL şi USR PLUS.

Florin Cîţu: Ne alegem echipa cu care vom conduce România în următorii opt ani

Contracandidatul lui Orban la alegerile din PNL este Florin Cîțu, care dă asigurări că echipa pe care și-o alege va conduce România în următorii opt ani.

Premierul Florin Cîţu a afirmat că în aceste alegeri liberalii aleg echipa cu care va fi condusă România în următorii opt ani şi a precizat că liberalii trebuie să fie uniţi pentru că urmează „bătălii grele”.

„Să nu uităm: aceste alegeri ale noastre sunt pentru a pregăti sau a da României conducerea în viitor. Asta facem acum. Noi ne alegem echipa cu care vom conduce România în următorii opt ani. (…) Noi trebuie să fim uniţi. Suntem uniţi, dar trebuie să fim uniţi şi în continuare pentru că urmează bătălii grele în perioada următoare. Să rămâi la guvernare opt ani de zile nu este uşor, dar este un obiectiv ambiţios pe care vreau să ni-l asumăm cu toţii şi nu putem să-l atingem decât dacă suntem împreună”, a spus Cîţu, la conferinţa de alegeri interne din cadrul PNL Mureş.

 

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Tânără găsită moartă pe un câmp din Bihor. Fata ar fi fost ucisă de un bărbat eliberat din pușcărie pentru bună purtare. Acesta fusese închis 14 ani
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Cum poţi pierde moştenirea la notar doar din cauza unor cuvinte. Ce nu ai voie să spui la succesiune
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
Prețurile pentru alimente ar putea exploda din cauza războiului din Iran. Avertisment sumbru pentru agricultori
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi