Ludovic Orban mută criza la Cotroceni: „Preşedintele Iohannis poate rezolva criza… un tête-à-tête de 15 minute”

Preşedintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, a afirmat, miercuri, că efectele crizei politice se văd deja: România se împrumută cel mai scump din toate ţările Uniunii Europene, iar investitorii se gândesc foarte mult înainte de a decide dacă să vină sau nu în România.
Filip Stan
15 sept. 2021, 14:20
Ludovic Orban mută criza la Cotroceni:
Inquam Photos

Ludovic Orban a declarat că președintele României, Klaus Iohannis, poate rezolva criza politică în doar 15 minute.

„Președintele poate rezolva criza… un tête-à-tête de 15 minute cu cei implicați”, a explicat Ludovic Orban. „Sunt convins că președintele Iohannis poate să-i convingă pe colegii mei de lucruri pe care eu nu pot să-i conving… Nu știu de ce nu o face… Este atributul constituțional al președintelui să intervină, dar nu după 25 septembrie, ci astăzi dacă se dorește”, a adăugat Ludovic Orban.

Orban şi-a luat liber de la Parlament, dar îl acuză pe Cîțu că TRAGE CHIULUL: Guvernul trebuie condus, dar nu doar 3-4 ore pe zi
„Refacerea coaliției este foarte simplu… Partidul USR PLUS a exprimat o condiție peste care nu poate trece, este foarte simplu, nu există decât trei soluții pentru România: refacem coaliția, facem un blat politic cu PSD, așa cum se pare că se întâmplă și eu sunt total împotrivă, sau opoziția. Singura soluție corectă este refacerea coaliției”, a precizat președintele PNL.

Ludovic Orban: Coaliţia de guvernare este într-o pauză de luptă

Liderul PNL avertizează că România riscă mult.  ”Asta ne-ar mai lipsi acum să se ia o decizie la nivelul agenţiilor de rating în cursul evaluării să pierdem din rating”, a afirmat Orban.

Orban a fost întrebat, miercuri, într-o conferinţă de presă, dacă Guvernul poate lua decizii precum testarea sau vaccinarea obligatorie a anumitor categorii fără a exista o decizie a coaliţiei în acest sens.

Alegeri PNL 2021. Rareş Bogdan, anunţul momentului: Orban va fi testat anticovid la Congres

“Acum coaliţia de guvernare este într-o pauză de luptă. Fiecare zi care trece în care România este afectată de această criza politică produce efecte extrem de negative asupra României. În planul imaginii  externe, imaginea României este şifonată, toată lumea se întreabă ce e cu criza asta politică, investitorii se gândesc de şapte ori dacă să mai investească în România, ca să nu zic că e şi posibil să şi fugă unii, să şi plece unii dintre investitori. Agenţiile de rating, aţi văzut poziţia agenţiei Fitch şi a agenţiei Standard and Poor’s, deci creem premise pentru scăderea ratingului, pentru pierderea ratingului. Şi aşa ne împrumutăm cel mai scump din ţările UE, cu 3,74, asta ne-ar mai lipsi acum să se ia o decizie la nivelul agenţiilor de rating în cursul evaluării să pierdem din rating”, a afirmat Orban.

El a precizat că această criză politică a afectat şi cursul de schimb.  “Evident, se vede că această criză politică a afectat cursul de schimb, în ciuda intervenţiilor masive ale BNR leul a scăzut o bună perioadă de timp, deci efectele sunt extrem de negative, trebuie soluţionată criza cât mai repede”, a explicat liderul PNL.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa lui Gheorghe Dincă după 7 ani de la crima care a îngrozit România. Locuința a ajuns o ruină | FOTO
Fanatik.ro
De ce a intrat, de fapt, Moruțan în repriza a doua. Asta l-a convins pe Pancu să-l trimită pe teren. Săpunaru: ”I-am trimis mesaj la pauză să-l bage”
Capital.ro
Prețuri carburanți marți, 21 iulie. Cât plătesc șoferii pentru benzină și motorină. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Povestea lui Lamine Yamal. Fotbalistul Spaniei a explicat ce înseamnă cu adevărat presiunea: „Mama m-a avut la 16 ani, iar tatăl meu aduna lucruri de pe stradă”
Adevarul
Românul genial la care au apelat NASA și Elon Musk: „Nu vom avea orașe în spațiu în următorii 20 de ani. Spațiul este un mediu neiertător”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Sorin Cârțu s-a supărat și a plecat de la Universitatea Craiova: ”Am zis că nu mai lucrez pentru nimeni”
MediaFlux
400.000 de bugetari rămân cu salariile înghețate! Alertă națională
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România