Ludovic Orban: Planul este ca Iohannis să ajungă premier cu Marcel Ciolacu președinte. Ce spune Ciucă despre varianta Iohannis premier

Președintele Partidului Forța Democrată spune că miza acestui plan este ca ”Iohannis să continue leneveala într-o funcție publică importantă”.
Filip Stan
19 sept. 2024, 22:33
Ludovic Orban: Planul este ca Iohannis să ajungă premier cu Marcel Ciolacu președinte. Ce spune Ciucă despre varianta Iohannis premier

Ludovic Orban susține că ar exista o înțelegere între PSD și PNL pentru ca președintele Iohannis să fie numit premier, după alegerile din toamnă, iar PNL să-l sprijine pe Marcel Ciolacu în turul 2 al alegerilor prezidențiale. Numirea lui Nicolae Ciucă drept candidat la prezidențiale ar fi făcută pentru ca acesta să nu intre în turul 2, susține Orban, joi seară, la o emisiune Digi24.

”Ciucă nu trece de 8% în niciun sondaj, nu are nicio șansă să intre în turul 2. Planul este PNL să mențină această coaliție, să-l susțină în continuare pe Iohannis lider al PNL și premier într-un viitor guvern cu președinte Marcel Ciolacu. (…) Ciucă un candidat care nu are nicio șansă de a intra în turul 2 pentru ca electoratul PNL să-l sprijine pe Ciolacu în turul 2

Eu cred că Iohannis își dorește să revină președinte PNL, și să devină premier într-o coaliție cu PSD, ajutând candidatul PSD să câștige alegerile prezidențiale. De altfel, ce mare ajutor poți să îi dai candidatului PSD, decât punând un candidat ca Nicolae Ciucă.”, a spus Orban.

Nicolae Ciucă i-ar fi cerut lui Ciolacu să dea ordonanță de urgență pentru ca Iohannis să poată candida. Rareş Bogdan dezminte: „PNL nu a solicitat, dar nu lăsăm pe nimeni în urmă. Nu uităm”

El spune că miza acestui plan este ca ”Iohannis să continue leneveala într-o funcție publică importantă”.

”Dacă se va putea întâmpla asta, sigur se va întâmpla, asta dacă vor primi și sprijinul PSD. Pe scorul actual al PNL, de 16, 18% dacă nu va intra candidatul în turul 2 și dacă va susține candidatul PSD în turul 2, PNL e posibil să scadă sub 15%”, a mai spus Orban.

Întrebat dacă l-ar pute premier pe Iohannis, în cazul în care ajunge la Cotroceni, Nicolae Ciucă a fost evaziv: „Nu putem nominaliza acum pe cineva. În momentul de față nu discutăm despre astfel de scenarii, abia după alegeri discutăm”

George Simion respinge vehement eticheta de ”extremist” și lansează un atac dur la adresa contracandidaților: ”Nu fac parte din sistem, pentru că nu am bătut palma cu ei și nu am intrat în jocurile lor murdare”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a afirmat că la începutul săptămânii viitoare social-democraţii vor decide în Biroul Permanent Naţional dacă vor susţine sau nu proiectul PNL prin care preşedintele Klaus Iohannis poate candida la alegerile parlamentare.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Cristi Balaj a dat verdictul după ce U Cluj a cerut penalty în prelungiri cu Dinamo Kiev
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
1.500 de euro lunar pentru tineri. Domeniile disponibile și pentru absolvenții din învățământul profesional și tehnic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România