Ludovic Orban: PNL iniţiază procedura de modificare a legii de funcţionare a Curţii Constituţionale

Ludovic Orban, preşedintele Partidului Naţional Liberal, anunţă că PNL a luat decizia să iniţieze procedura de modificare a modului în care funcţionează Curtea Constituţională, obiectivul final fiind un proiect de lege pentru organizarea şi funcţionarea instituţiei.
Filip Stan
08 iul. 2019, 12:22
Ludovic Orban: PNL iniţiază procedura de modificare a legii de funcţionare a Curţii Constituţionale

Ludovic Orban a declarat, luni, că în cadrul Biroului Executiv Naţional a fost stabilit un grup de lucru care să facă o analiză comparativă a modului în care funcţionează curţile constituţionale în alte ţări europene şi să identifice deficienţele majore care sunt generate de textele constituţionale şi de legea de funcţionare a Curţii Constituţionale.

“Biroul Executiv al PNL a luat decizia să iniţieze procedura de modificare a modului în care funcţionează Curtea Constituţională. În acest sens am stabilit un grup de lucru format din reprezentanţii partidului care au activitate în Comisia juridică în cele două camere ale Parlamentului şi care au avut contribuţii la acte normative de natură constituţională. Obiectivele acestui grup de lucru sunt realizarea unei analize comparative a modului în care funcţionează curţile constituţionale în alte ţări europene. De asemenea, o identificare a tuturor deficienţelor majore care sunt generate de textele constituţionale şi de legea de organizare şi cu funcţionare a Curţii Constituţionale”, a afirmat liderul PNL, potrivit News.ro.

Orban a precizat că obiectivul acestui grup de lucru este pregătirea unui nou proiect de lege privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale.

“Obiectivul final este pregătirea unui proiect de revizuire a Constituţiei şi de asemenea un nou proiect de lege de organizare şi funcţionare a Curţii Constituţionale. Sigur că vizăm mai multe aspecte de la modalitatea de desemnare a judecătorilor Curţii Constituţionale, modalitatea de luare a deciziilor la nivelul Curţii Constituţionale, posibilitatea introducerii de majorităţi calificate la anumite decizii. De asemenea, vrem să identificăm limitele în deciziile pe care pot să le ia Curtea Constituţională şi o serie de alte aspecte care au ca obiectiv să punem Curtea Constituţională în slujba de democraţiei, în slujba cetăţeanului, să împiedică apariţia unor decizii ale Curţii Constituţionale care să fie luate în sprijinul unor grupe de interese şi împotriva prevederilor constituţionale”, a explicat Ludovic Orban.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Ce s-a ales de românii care au organizat jaful de 2 milioane de dolari de la baza militară americană de la Kogălniceanu
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat drept pionul sistemului. Dovezile care l-au trădat. A fost omul a șase Guverne
Playtech.ro
Cum poți dovedi contribuția la cumpărarea unei case dacă nu ești proprietar pe acte
Adevarul
„Un idiot”. Nepoata lui Trump își ironizează unchiul, după ce acesta s-a lăudat cu rezultatul unui test cognitiv
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un bărbat aflat în stare gravă nu a fost verificat timp de cinci zile, la Spitalul Bagdasar-Arseni. Doi medici au fost reținuți de procurori
iamsport.ro
Italianul care a apărat în Liga 1 a spus cine ar fi ”cel mai bun” portar român: ”Cu siguranță!”
MediaFlux
Se șterg datoriile pentru români și firme. Care e suma minimă care se iartă rău-platnicilor
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai