Lupta împotriva Statului Islamic: Turcia a deschis baza militară Incirlik pentru avioanele de luptă americane

Turcia a confirmat vineri că și-a deschis baza aeriană de la Incirlik (sud) pentru avioanele americane care bombardează poziții ale grupării jihadiste Statul Islamic (SI) în Siria și Irak, fără a oferi totuși detalii în legătură cu condițiile utilizării bazei, relatează AFP, citată de Agerpres. 
Filip Stan
24 iul. 2015, 15:42
Lupta împotriva Statului Islamic: Turcia a deschis baza militară Incirlik pentru avioanele de luptă americane

Oficiali americani au anunțat joi că Turcia a fost de acord, după multe discuții, să permită avioanelor americane să-și lanseze misiunile împotriva SI de la Incirlik și de la alte baze aeriene.

Unda verde a fost dată după o convorbire telefonică între președintele turc și omologul său american Barack Obama. ‘Am avut o discuție cu Barack Obama, ne-am confirmat angajamentul în lupta împotriva Daesh (acronimul în limba arabă pentru SI)’, a declarat șeful statului turc.

În ediția sa de vineri, cotidianul Hürriyet a anunțat că acordul încheiat între Ankara și Washington prevede instituirea unei zone de interdicție aeriană limitată la o parte din nordul Siriei. Potrivit ziarului turc, care citează surse oficiale, avioanele de luptă ale coaliției ar putea interzice orice prezență aeriană într-un sector de 90 de kilometri lungime, situat la 40-50 de kilometri în interiorul teritoriului sirian, între orașele Mare și Cerablus, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Turcia: 251 de arestări în operaţiunea antiteroristă împotriva Statului Islamic şi a rebelilor kurzi

Această zonă tampon ar împiedica unele mișcări jihadiste radicale să preia controlul în această zonă și, prin urmare, conform dorinței Turciei, să se evite orice nou aflux de refugiați sirieni pe teritoriul său, scrie Hürriyet.

Turcia găzduiește peste 1,8 milioane de sirieni pe teritoriul său și solicită de luni de zile o zonă de interdicție aeriană în nordul Siriei.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj