Macron îl primeşte pe Putin la Versailles

Noul președinte francez Emmanuel Macron îl va primi luni pe omologul său rus Vladimir Putin la Palatul Versailles - reședința regilor Franței - pregătit să angajeze o "relație în forță" cu liderul de la Kremlin, pe care nu intenționează să-l menajeze în dosarul sirian sau în problema Ucrainei. 
Filip Stan
29 mai 2017, 07:44
Macron îl primeşte pe Putin la Versailles

Tânărul șef al statului francez încheie astfel un maraton diplomatic, după ce a participat joi la summitul NATO la Bruxelles, apoi la summitul G7 la sfârșitul săptămânii la Taormina (Italia), o probă de foc simbolizată printr-o strângere bărbătească de mână cu președintele american Donald Trump.

„Donald Trump, președintele turc (Recep Tayyip Erdogan) și președintele rus sunt într-o logică a relațiilor în forță, care nu mă deranjează”, a declarat Emmanuel Macron pentru Journal du Dimanche.

Chiar dacă nu crede în „invectiva publică”, Macron, 39 de ani, înțelege „să nu lase nimic să treacă de la el” în convorbirile sale cu ‘greii’ acestei lumi, notează AFP. El promite un „dialog exigent”, „fără nicio concesie”, cu omologul său rus, care menține în ultimii ani relații tensionate cu Occidentul.

Pe agenda întâlnirii lor de luni figurează teme precum relațiile franco-ruse, viziunile lor asupra viitorului Uniunii Europene, lupta împotriva terorismului și crizele regionale, Ucraina, Siria, dar de asemenea Coreea de Nord și Libia. Cei doi lideri au programată o întâlnire tete-a-tete la miezul zilei. Apoi, au prevăzute un dineu în prezența delegațiilor, o conferință de presă comună și inaugurarea unei expoziții care servește ca pretext pentru această întâlnire, ionformează Agerpres.

Expoziția „Petru cel Mare, un țar în Franța” reînvie amintirea vizitei lui Petru I, personalitate dragă lui Vladimir Putin, la Versailles în mai și iunie 1717, un eveniment care avea să impulsioneze relațiile diplomatice între Franța și Rusia. Vladimir Putin se va deplasa de asemenea la noul Centru spiritual și cultural ortodox rus, care dispune și de o catedrală în stil rusesc, în centrul Parisului.Putin plănuia să participe la inaugurarea acestui centru în octombrie 2016, dar escaladarea verbală între Paris și Moscova provocată de campania militară a regimului sirian și aliatului său rus împotriva zonei controlate de rebeli la Alep (nordul Siriei) l-a făcut să renunțe la această vizită.

Pentru Emmanuel Macron este necesar să se „vorbească cu Rusia” pe tema crizei siriene pentru a „schimba cadrul de ieșire din criza militară” și „construirea într-o manieră mult mai colectivă a unei soluții politice inclusive”.

Președintele francez estimează că îndepărtarea occidentalilor în acest dosar, în avantajul procesului de încetare a focului mediat de Rusia, Iran și Turcia, înseamnă „înfrângerea” lor. În același mod, el intenționează să discute pas cu pas dosarul ucrainean. „Rusia a invadat Ucraina”, a declarat Macron la încheierea G7, în timp ce Moscova neagă orice implicare în acest conflict.

Pentru a stabili o relație personală, fiecare va trebui să facă un pas spre celălalt. Emmanuel Macron a afirmat în timpul campaniei sale că „nu face parte dintre cei care sunt fascinați de Vladimir Putin” și că nu împărtășește „valorile” acestuia. În mesajul său de felicitare trimis tânărului omolog francez după alegerea sa, Putin a pledat pentru „depășirea neîncrederii reciproce”, potrivit Agerpres.

Întâlnirea dintre Macron și Putin intervine după ce în timpul campaniei electorale franceze președintele rus a primit-o la Kremlin pe candidata extremei drepte Marine Le Pen, iar mișcarea politică „En Marche!” al lui Emmanuel Macron a fost victima unui atac informatic, atribuit hackerilor ruși.

Palatul Elysee anunță, în ceea ce-l privește, că va reitera faptul că „prioritatea franceză este Germania și proiectul european, în timp ce Moscova a mizat pe dezintegrarea Europei”. La Moscova, Fiodor Lukianov, președintele Consiliului pentru politică externă și de apărare, estimează că este „evident că partea rusă încearcă o ieșire din impas”. Cu toate acestea, „nu trebuie să avem așteptări de la această vizită; ideea este ca cei doi lideri să se cunoască și să creeze o ambianță pozitivă …sau nu”, spune el.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Vehiculele interzise în oraș! Amenda de aproape 2.000 de lei. NU au drept de circulație
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Doliu în fotbalul internațional. A murit un cunoscut jucător
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele