MAE Român, atenţionare pentru călătorie în Grecia: există riscul unor incendii de vegetaţie

Românii care intenţionează să călătorească în Grecia sunt informaţi că în mai multe zone din această ţară există riscul unor incendii de vegetaţie pe fondul temperaturilor ridicate şi a intensificărilor de vânt.
Filip Stan
27 aug. 2019, 15:12
MAE Român, atenţionare pentru călătorie în Grecia: există riscul unor incendii de vegetaţie

Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, autorităţile elene au avertizat că există şi se menţine riscul ridicat al incendiilor de vegetaţie (grad 4 din 5) pentru data de 28 august, în următoarele zone: Attica, Grecia Centrală, Argolida, Korinthia, Ilia, Ahaia, Evros, Insula Evia, Insula Lesvos, Insula Samothraki, Insula Skyros şi Insula Limnos.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numărul de telefon al Ambasadei României în Republica Elenă (+302106728879) şi cel al oficiului consular la Salonic (+302310340088), apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate şi preluate în regim de permanenţă. De asemenea, românii care se confruntă cu o situaţie cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de permanenţă al misiunii diplomatice a României la Atena (+306978996222) şi cel al Consulatului General al României la Salonic (+306906479076).

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de internet http://atena.mae.ro, http://salonic.mae.ro, https://infocrisis.gov.gr/?lang=en, pentru situaţii de criză pe teritoriul Republicii Elene, www.meteoalarm.eu, www.mae.ro şi aminteşte că cetăţenii români aflaţi în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” cu informaţii şi sfaturi de călătorie.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Transformarea uluitoare prin care a trecut câștigătorul de la Survivor România. ”L-a schimbat Dumnezeu”
Capital.ro
Amendă între 30.000 și 45.000 de lei pentru românii care au casă la curte. Este interzis prin lege
Playtech.ro
Cele mai însorite destinaţii de iarnă din Europa. Nu ai nevoie de haine groase dacă ajungi aici în februarie
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
A aflat că românul care a câștigat Cupa Campionilor a fost turnător pentru Securitate și a avut o reacție surprinzătoare: ”Suntem oameni cu glagorie toți”
MediaFlux
Pensii februarie. Plățile s-ar putea face diferit pentru români. Ce schimbări ar aduce Ministerul Finanțelor pentru februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil