Rusia ameninţă Moldova după semnarea acordului de asociere cu UE

Relaţiile economice dintre Rusia şi Republica Moldova trebuie adaptate în urma semnării de către Chişinău a Acordului de asociere cu UE, a anunţat joi Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei, la finalul consultărilor politice dintre ministrul-adjunct al afacerilor externe al Rusiei, Grigori Karasin, şi omologul său moldovean Valeriu Chiveri, informează agenţia de presă TASS, citată de Agerpres.
Filip Stan
13 nov. 2014, 15:08
Rusia ameninţă Moldova după semnarea acordului de asociere cu UE

Potrivit Ministerului de Externe al Rusiei, ‘diplomaţii au făcut schimb de opinii pe marginea unei serii ample de probleme actuale din cadrul relaţiilor ruso-moldoveneşti în diferite domenii. Totodată, a fost subliniată importanţa aprofundării cooperării pe linia ministerelor de externe ale celor două ţări, inclusiv în ceea ce priveşte punerea în aplicare a Planului de consultări ministeriale pentru 2014-2015’.

Cele două părţi au discutat de asemenea despre ordinea de zi a viitoarelor contacte la nivel înalt în cadrul acţiunilor Comunităţii Statelor Independente (CSI).

Citeşte şi Parlamentul European a ratificat Acordul de Asociere a Republicii Moldova la UE

Separat a fost analizată situaţia din cadrul procesului de negocieri pe marginea reglementării transnistrene.

Diplomaţii au subliniat cu acest prilej importanţa unor contacte regulate între Ministerul de Externe al Rusiei şi al Republicii Moldova.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
A ajuns la închisoare după ce l-a șantajat pe prietenul lui Radu Drăgușin! Vedeta din fotbal care a ajuns să fie amenințată de o tânără de 20 de ani
Capital.ro
Obligație pentru proprietari și asociațiile de proprietari. Lege valabilă pe timpul iernii. S-a dat termen de 24 de ore de la oprirea ninsorii
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend