Magazinul 100% românesc, cu prețuri mici, se bate cu giganții Lidl, Kaufland și Carrefour. Concurența tremură în fața lui, le-a furat din clienți

Un magazin 100% românesc a urcat în topul preferințelor clienților datorită prețurilor mici. Lanțul se bate cu giganții Lidl, Kaufland și Carrefour.
Irina Dumitrescu
18 ian. 2025, 08:00
Magazinul 100% românesc, cu prețuri mici, se bate cu giganții Lidl, Kaufland și Carrefour. Concurența tremură în fața lui, le-a furat din clienți

Supermarketul La Cocoș a devenit un concurent semnificativ pe piața de retail din România, provocând marii jucători internaționali precum Lidl, Kaufland și Carrefour. Performanțele excepționale ale acestui magazin românesc l-au propulsat în topul celor mai mari companii din județul Prahova, depășind chiar și branduri internaționale de renume.

Magazinul din România care se bate cu giganții Lidl, Kaufland și Carrefour

În contextul pieței de retail din România, dominată de giganți precum Lidl, Mega Image, Carrefour și Kaufland, La Cocoș s-a impus ca un competitor puternic. În 2023, lanțul românesc s-a clasat pe locul opt în topul celor mai mari companii din județul Prahova, având 615 angajați, în creștere cu 14% față de anul anterior.

La Cocoș este, de asemenea, cel mai mare retailer autohton alimentar din țară și primul comerciant român care a depășit o rețea internațională în sectorul alimentar.

Povestea supermarketurilor La Cocoș a început în 2014, când Iulian Nica a deschis primul magazin la Ploiești, având o suprafață de 400 de metri pătrați și comercializând produse importate din Marea Britanie. Astăzi, rețeaua numără trei magazine: două în Ploiești și unul în București, iar până la finalul lunii ianuarie 2025 se pregătește deschiderea unui nou magazin în Brașov.

Citește și La Cocoş a depăşit norma de angajare cu 20%, a fost superofertă la CV-uri. Casierii sunt plătiţi cu 7.100 de lei pe lună, tichete de masă de 840 de lei, plus prime de Sărbători, zile de naştere sau Ziua Copilului

Unul dintre factorii care au contribuit la succesul La Cocoș este politica sa de prețuri mici. Supermarketul oferă frecvent promoții pentru produsele sale, în funcție de cantitatea achiziționată, iar adaosul mediu aplicat este de 10%. Acest model de afaceri, susținut de sloganul „Supermarketul ce ține cu Casa”, a fost cheia succesului său. De asemenea, în 2023, La Cocoș a intrat în Top 10 al celor mai mari retaileri din România, având o cifră de afaceri impresionantă.

„Politica de sta­bilire a preţurilor de vânzare se face doar în baza unei reguli de aur, pe care, îm­preună cu echi­pa, am denumit-o «Biblia La Cocoş». Această re­gulă de bază ne li­mitează la un adaos mediu de apro­xi­mativ 9% aplicat peste preţul de achi­ziţie al produselor. Echipa noas­tră nu se poate abate de la această regulă!“, a declarat antreprenorul Iulian Nica pentru ZF.

Vezi și La Cocoș, planuri mărețe pentru următorii ani. Retailerul își propune să intre în clubul miliardarilor în euro

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Faza care nu s-a văzut la TV în Galatasaray – Atletico Madrid 1-1. De ce i-a certat Istvan Kovacs pe jucătorii lui Simeone. Video
Capital.ro
Reguli RAR 2026. Documentele obligatorii pe care proprietarii trebuie să le prezinte. Mașinile care nu pot fi înmatriculate în România
Playtech.ro
Zona din Bucureşti în care s-au vândut cele mai multe apartamente în 2025. Un sfert din totalul înregistrat la nivelul Capitalei, doar într-un singur sector
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Reducere drastică. Guvernul vrea să taie 85% din pensiile celor care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day