Vremea rea a făcut prăpăd în aproape toată ţara: case şi curţi inundate, drumuri blocate, oameni evacuaţi

Peste 50 de localităţi din 19 judeţe au fost afectate, în ultimele 24 de ore, de fenomene meteorologice şi hidrologice, precizează joi Ministerul Afacerilor Interne (MAI).
Iulian Tudor
06 iun. 2019, 08:32
Vremea rea a făcut prăpăd în aproape toată ţara: case şi curţi inundate, drumuri blocate, oameni evacuaţi

Potrivit datelor centralizate de MAI, fenomenele meteo au afectat 53 de localităţi din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bihor, Buzău, Dâmboviţa, Giurgiu, Gorj, Galaţi, Hunedoara, Ilfov, Iaşi, Neamţ, Sălaj, Timiş, Teleorman, Vâlcea, Vaslui şi Vrancea, unde a fost nevoie de intervenţia pompierilor, poliţiştilor şi jandarmilor.

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, la nivel naţional, au fost afectate 36 de case, 36 beciuri/subsoluri, 98 curţi, 29 anexe gospodăreşti şi două imobile ale unor operatori economici, informează sursa citată.

În localitatea Ierşnic din judeţul Timiş, un echipaj de pompieri a intervenit cu ajutorul unei bărci pentru a salva o femeie a cărei casă a fost înconjurată de ape.

Joi dimineaţă, mai erau în desfăşurare intervenţii în judeţele Arad, Giurgiu, Timiş şi Vâlcea.

Circulaţia rutieră este afectată pe un drum naţional (DN 7 din judeţul Arad) şi pe trei drumuri judeţene (DJ 205D – judeţul Vrancea, DJ 609 – judeţul Timiş şi DJ 682 – judeţul Arad).

Totodată, traficul rutier este blocat pe un drum naţional (DN 73D – judeţul Argeş) şi un drum judeţean (DJ 203K – judeţul Buzău) din cauza alunecărilor de teren, iar pe un drum naţional (DN 7 – judeţul Vâlcea) se circulă cu dificultate din cauza apei acumulate pe carosabil.

În ultimele 24 de ore au fost emise 22 de avertizări sau atenţionări de fenomene meteorologice imediate, dintre care 11 Cod portocaliu pentru zece judeţe şi 11 Cod galben pentru 13 judeţe.

Joi, la ora 10,00, a intrat în vigoare un Cod galben de instabilitate meteorologică şi cantităţi însemnate de apă, valabil până la ora 22,00, pentru Banat, Crişana, Transilvania, Maramureş, nordul Olteniei şi local în Moldova, precum şi în zonele de munte. Pentru judeţele Timiş, Arad şi Bihor, Codul galben este valabil până vineri, ora 06,00.

Informarea meteorologică de instabilitate atmosferică, valabilă pentru întreg teritoriul naţional, s-a prelungit până luni, 10 iunie, ora 10,00. Totodată, sunt în vigoare avertizări hidrologice pe anumite sectoare ale fluviului Dunărea şi pe majoritatea râurilor din ţară.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Care a fost clubul de top din România ”cel mai bogat din Europa de Est” în 1990: ”Avea 20 de milioane de dolari în cont”
Capital.ro
Adevărul despre parizer. Piedone a spus clar ce conțin mezelurile din România: E legal, dar nu e natural
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a șters pe jos cu Dobre: ”Erau pline Diviziile B și C de «dobri»! Are tupeul cât China”
MediaFlux
Referendum pentru ieșirea din NATO. O țară din UE cere votul oamenilor
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj