Mai mulţi turişti ucraineni rătăciţi în Munţii Bucegi, salvaţi de jandarmii montani

Mai mulţi turişti ucraineni, aflaţi în dificultate pe un traseu din Masivul Montan Bucegi au cerut, duminică, sprijin jandarmilor montani de la Zănoaga din cauză că nu cunoşteau zona şi erau epuizaţi fizic, se arată într-un comunicat al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi (IJJ) Dâmboviţa.
Filip Stan
17 aug. 2014, 16:56
Mai mulţi turişti ucraineni rătăciţi în Munţii Bucegi, salvaţi de jandarmii montani

Şapte turişti care intenţionau să ajungă cu bicicletele, pe un traseu montan, în zona Bran, s-au rătăcit şi a fost nevoie de intervenţia jandarmilor montani pentru a-i salva.

„Astăzi, 17 august a.c., un echipaj din cadrul Postului de Jandarmi Montan Ordine Publică Zănoaga, aflat în patrulare auto pe traseele montane a intervenit în zona Dichiu pentru sprijinirea unor turişti ucraineni epuizaţi fizic. Cei şapte turişti, două femei şi cinci bărbaţi, cu vârsta cuprinsă între 25 şi 30 de ani, plecaseră cu bicicletele pe un traseu montan din Munţii Bucegi, intenţionând să ajungă în zona Bran. La un moment dat, din cauza ploii torenţiale, temperaturii scăzute, de aproximativ 10 °C şi necunoaşterii zonei, aceştia au solicitat sprijinul jandarmilor montani”, se arată în comunicatul IJJ Dâmboviţa.

În urma acţiunii de salvare turiştii ucraineni au fost preluaţi şi conduşi în siguranţă până la Postul de Jandarmi Montan Zănoaga, unde li s-au asigurat pături şi ceai cald pentru a se încălzi. În prezent turiştii se află în afara oricărui pericol.

Citeşte şi Opt turişti au rămas blocaţi pe munte din cauza unei furtuni

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Șeful din SuperLiga a anunțat în direct că el se dă la o parte dacă vine Neluțu Varga investitor. Exclusiv
Capital.ro
Ai datorii la ANAF? Cum verifici gratuit, online, situația fiscală în doar câteva minute
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România