MAI prezintă motivele pentru care nu a fost prins încă Emil Gânj, criminalul din Mureș: „Se deplasează cu o viteză neobișnuită pentru un om normal” / „Are trei momente de comportament”

Ministerul Afacerilor Interne ar fi dezvăluit, într-o conversație informală pe care reprezentanții săi au avut-o cu jurnaliștii, că Emil Gânj nu a fost încă prins pentru că „are trei momente de comportament” sau pentru că „se deplasează cu o viteză neobișnuită pentru un om normal”.
Irina Dumitrescu
31 iul. 2025, 14:08
MAI prezintă motivele pentru care nu a fost prins încă Emil Gânj, criminalul din Mureș: „Se deplasează cu o viteză neobișnuită pentru un om normal” / „Are trei momente de comportament”

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) ar fi susținut, arată sindicaliștii de la Europol, o întâlnire informală cu jurnaliștii miercuri, 30 iulie. La eveniment au participat șefii de arme, secretarul de stat Bogdan Despescu, ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, precum și alți oficiali din conducerea ministerului.

MAI dezvăluie motivele pentru care Emil Gânj nu a fost încă prins

În cadrul acestei discuții au fost puse și întrebări privind cazul criminalului din Mureș, Emil Gânj, moment în care oficialii au încercat să îi convingă pe jurnaliști că situația este una complexă și că suspectul este mult mai abil decât s-a intuit inițial.

Totuși, reprezentanții MAI au făcut niște declarații atât de impertinente încât, cel mai probabil, vor rămâne în istorie.

Citește și : Incendiu violent la biserica Mavrodolu din Piteşti, o persoană rănită VIDEO

𝐂𝐚̆𝐭𝐚̆𝐥𝐢𝐧 𝐏𝐫𝐞𝐝𝐨𝐢𝐮: „Căutările sunt îngreunate de tufele de afini extrem de dese, care sunt luate la puricat de polițiști.”

𝐁𝐨𝐠𝐝𝐚𝐧 𝐃𝐞𝐬𝐩𝐞𝐬𝐜𝐮, secretar de stat al MAI: „Gânj Emil are trei momente de comportament.” („Remarcăm, cu îngrijorare, dificultățile domnului Despescu în a înțelege și utiliza corect limbajul”, adaugă Europol)

Benone Matei, inspector general al Poliției Române: „Se deplasează cu o viteză neobișnuită pentru un om normal.” (Să fie Gânj pantera neagră de la granița cu Bulgaria reîncarnată?!, transmite Sindicatul Europol)

Ucigașul femeii din județul Mureș, Emil Gânj, este, în continuare, de negăsit, după 3 săptămîni de la tragedie. Sute de polițiști, jandarmi și polițiști de frontieră îl caută de atunci pe Emil Gânj.

Polițiștii au fost iar în casa lui Emil Gânj, din Mihăeșu de Câmpie. Căutau urme ale unei posibile reveniri a suspectului. Au fost și în alte case sau stâne din zona în care Gânj ar fi putut merge după provizii.

Potrivit surselor citate, Emil Gânj și-ar fi făcut rezerve de alimente și ar fi distrus și îngropat un telefon mobil pe care îl folosise, în încercarea de a-și acoperi urmele. În plus, la domiciliul unei rude a fost găsită o cutie cu mai multe telefoane mobile, care sunt în prezent verificate de anchetatori.

Citește și : Accident între un tramvai și un autobuz STB în București. 11 persoane au nevoie de îngrijiri medicale

Principalul areal de căutare este concentrat în județul Mureș, dar operațiunile se extind și în județele Cluj și Bistrița-Năsăud. Zona este una muntoasă, cu numeroase case părăsite – aproximativ 60% din imobilele din perimetrul vizat fiind nelocuite. Acestea sunt verificate sistematic de polițiștii criminaliști, care urmăresc fiecare pistă semnalată de populație.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Marele mister în cazul accidentului în care au murit suporterii PAOK Salonic. Ce arată, până acum, de fapt, analizele antidrog
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Certificatul de moștenitor în 2026: cum îl obții, ce acte sunt necesare și ce pași urmează pentru recunoașterea drepturilor
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la vânătoare. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Radu Naum a fost student la ”facultatea de macarale și excavatoare”: ”Voiam să fiu ca taică-miu, dar el a zis: «Peste cadavrul meu!»”
MediaFlux
Persoanele fizice vor fi obligate să emită e-Factura. Ce venituri trebuie declarate, conform deciziei Guvernului
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil