Maia Morgenstern, revoltată de decizia lui Bolojan conform căreia tinerele mame trebuie să plătească CNAS. Fiica ei, Cabiria, este direct afectată: „Acu’ nu-i timp. Sunt alte chestiuni mai arzătoare”

În urmă cu două luni, Maia Morgenstern a devenit bunică pentru prima dată și este în culmea fericirii. Fiica sa, Cabiria, în vârstă de 26 de ani, a adus pe lume un băiețel adorabil, iar celebra actriță este topită după el.
Alina Costache
28 oct. 2025, 16:00
Maia Morgenstern, revoltată de decizia lui Bolojan conform căreia tinerele mame trebuie să plătească CNAS. Fiica ei, Cabiria, este direct afectată:
Maia Morgenstern, revoltată de decizia lui Bolojan

Maia Morgenstern a postat recent un mesaj pe rețelele sociale, unde le împărtășește fanilor cum arată zilele alături de nepoțelul ei, Amos Ezra.

Citește și: Motivul pentru care Cabiria Morgenstern nu își botează fiul: „Am făcut ceremonie și s-a rostit numele”

N-am mai scris demult. N-am putut, nu mi-a venit. Nu mi-a ars. Cum s-ar zice, m-am luat cu altele. Cu altul?! Primul, singurul… și cel mai important. Ce-i mai important?! Viața. Cu bine. Cu bune, cu rele. Cu griji și cu plânsete. Da’ și cu zâmbete. Primele, timide. Încântătoare. Și, în rest… ne doare burta. Și după aia, dormim ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat.

Și teama… de seară. De sughiț. De un zgomot necunoscut. De… teama. De gândul că nu fac bine. Că nu știu bine. Că nu pot (destul) de bine. Dar trebuie. Trebuie să pot. Bine, pot.

Pot să „ne plimbăm” ore întregi prin parc. Pot să salt căruțul, să-l iau efectiv în brațe, că-s bordurile înalte, mult prea înalte, chiar și la trecerile de pietoni. Și dacă nu vrei s-arunci bebelușul în cap… saltă-l în brațe.

Ridică-l. Pe cărucior, cu grijă, să nu trezești copilul. Eu pot, pot să-mi înving teama și să tai unghiuțele copilului, nepotului meu. Eu (cred că) pot să-mi înving/reprim supraîngrijorarea, tendința/nevoia de a împărți (cu) sfaturi bune peste tot. Mmmm… mnu, asta nu, nu pot. E greu, prea greu.

Pot, eu pot. Pot să-mi scutur somnul și să facem pași, să ne preumblăm o bună bucată din noapte. Pot să pun rufele la spălat și să cânt „Melc, melc, codobelc” în același timp. Poate că seamănă cu „Trei iezi cucuieți”… dar nu. Pe ăsta îl interpretez când pun biberoanele la sterilizat. Da, că pot. Pot să fac această activitate și cu o singură mână, pot„, este mesajul transmis de Maia Morgenstern.

Maia Morgenstern: „S-o lăsăm pe mama să mai doarmă un pic”

În încheiere, actrița a răbufnit la adresa Guvernului Bolojan, cu privire la decizia conform căreia părinții aflați în concediu de creștere și îngrijire a copilului nu vor mai fi exceptați de la plata contribuției pentru asigurările sociale de sănătate.

Pentru a-și păstra calitatea de asigurat în sistemul public de sănătate, aceștia vor fi obligați să plătească anual o contribuție de 2.430 de lei, echivalentul a 10% aplicat la 6 salarii minime brute pe economie (salariul minim actual fiind de 4.050 lei).

Pot să inventez tot felul de cântece și povești în timp ce ne ținem îmbrățișați, numai să nu adorm. Dar s-o lăsăm pe mama să mai doarmă un pic, doar un pic. Pot, pot să fac toate astea. DAR, ceea ce nu pot însă, și nu pot deloc (se pare), este să le scutesc pe mame/pe MAMA de la plata CNAS… sau cum se cheamă.

Asta se mai amână. Se va discuta și asta. Se va analiza. Se vor lua hotărâri, desigur. Dar mai încolo. Ceva mai încolo. Acu’ nu-i timp. Sunt alte chestiuni mai arzătoare. La ordine(a) zilei…

P.S.: CNAS gestionează asigurările pentru sănătate. Inclusiv pentru tinerele mămici, alea care nu sunt angajate. Sau care tocmai au fost date afară…aaa, scuze! Nu ( li) s-a mai prelungit contractul de muncă. Csf, ncsf. Un fleac„, a mai scris Maia Morgenstern, pe pagina sa de Facebook.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul