Maia Sandu a fost fotografiată în autobuz, alături de oamenii obișnuiți. Președinta Republicii Moldova urma să zboare, cu un avion de linie, la Budapesta

Maia Sandu a făcut un nou gest de simplitate, după ce a fost fotografiată folosind un autobuz pentru a se îmbarca în zborul de linie pe care îl lua de la Viena către Budapesta, unde urma să participe la summitul Comunității Politice Europene.
Filip Stan
07 nov. 2024, 20:37
Maia Sandu a fost fotografiată în autobuz, alături de oamenii obișnuiți. Președinta Republicii Moldova urma să zboare, cu un avion de linie, la Budapesta

Maia Sandu i-a surprins din nou pe susținătorii săi, după ce o imagine ce a circulat pe rețelele de socializare o arată călătorind cu un autobuz. Președinta Republicii Moldova era alături de ceilalți pasageri obișnuiți într-un autobuz ce îi transfera către avion, urmând să călătorească către Budapesta, acolo unde a participat la summitul Comunității Politice Europene.

Imaginea a fost surprinsă de către un cetățean moldovean, care circula în aceeași direcție, care a postat-o pe platforma Facebook. Postarea a fost însoțită de o descriere memorabilă: „Așa călătorește o Președintă care nu se ascunde de poporul său!”.

Reacțiile internauților

Internauții au fost cu adevărat surprinși de simplitatea Maiei Sandu, care este, totuși, președintă a unei țări de peste două milioane de persoane.

„Doamne ce președinte avem… Bravo! Multă sănătate și succese la Summitul de la Budapesta”, spune o internaută.

Citește și : Nu se mai satură! Cel mai bogat om al planetei, Elon Musk, s-a ales cu peste 20 miliarde de dolari, datorită victoriei lui Donald Trump. La cât a ajuns averea lui

„Drum fără primejdii cu îngeri păzitori alături, prima doamnă a țării noastre!”, spune o altă internaută.

„Doamna de fier a Moldovei! O ador! Să-i mulțumim lui Dumnezeu că ne-a trimis-o! Putere și multe succese. Mândră de Președintele țării!”, a precizat o persoană.

„Bună seara! Unde este Iohannis?”, spune, critic, un român.

Maia Sandu nu este la primul astfel de gest

În anul 2023, Maia Sandu a surprins când a ajuns la Oradea, cu o aeronavă Tarom care a transportat zeci de oameni dinspre București. Pe lângă faptul că a călătorit cu un zbor de linie, președinta nu a folosit ieșirea oficială, ci s-a amestecat printre pasageri.

Citește și : După câștigarea alegerilor, Donald Trump și-a dat „demisia” de la McDonald’s: „Mă angajez să asigur o tranziție lină”

Acest lucru a făcut ca nici măcar să nu fie observată de ceilalți pasageri, astfel că aceștia au spus jurnaliștilor că nici măcar nu au observat-o.

„O cunosc, dar nu am văzut-o în avion”, a spus un bărbat care a călătorit cu același avion Tarom.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România