Maia Sandu: Premierul Mihai Tudose a încurajat public adoptarea unui sistem electoral care va favoriza forţele pro-Kremlin

Maia Sandu, liderul Partidului Acţiune şi Solidaritate din Moldova, apreciază că declaraţiile făcute la Chişinău de premierul român Mihai Tudose reprezintă o încurajare publică a adoptării unui sistem electoral care favorizează forţele pro-ruse şi care va duce la sfârşitul democraţiei în Moldova, scrie News.ro.
Iulian Tudor
22 iul. 2017, 13:55
Maia Sandu: Premierul Mihai Tudose a încurajat public adoptarea unui sistem electoral care va favoriza forţele pro-Kremlin

”Am aflat cu regret că, în timp ce noi protestam împotriva abuzurilor unei guvernări care vrea să ne ducă pe calea dictaturii, premierul Tudose a încurajat public adoptarea unui sistem electoral care va favoriza forţele pro-Kremlin la următoarele alegeri şi care înseamnă sfârşitul democraţiei în Republica Moldova. O lege criticată de instituţiile europene, care introduce un sistem electoral ce a eşuat în România, Georgia şi Ucraina, nu poate fi potrivită pentru Republica Moldova”, a scris Maia Sandu pe Facebook.

Fostul contracandidat al lui Igor Dodon la alegerile prezidenţiale le cere oficialilor români să nu se lase dezinfomaţi şi să nu uite că guvernanţii de la Chişinău au contribuit la succesul electoral al lui Dodon.

”Am aprecia ca pe viitor reprezentanţii guvernului României să fie mai atenţi la ceea ce se întâmplă în Republica Moldova, să nu se lase dezinformaţi de forţe care promovează valori total opuse celor promovate de România în regiune. Să nu uite că guvernanţii actuali, care se prezintă ca prieteni ai României, l-au aburcat pe Igor Dodon, cel mai mare românofob, în funcţia de preşedinte al Republicii Moldova”, susţine Sandu.

Premierul Mihai Tudose a afirmat, vineri, la Chişinău, că adoptarea unui nou sistem electoral în Moldova nu afectează procesul democratic, primul-ministru apreciind că declaraţiile critice la adresa modificărilor vin după ”o distorsionare a realităţii de neprieteni”.

Preşedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a anunţat joi, pe Facebook, că a promulgat legea privind trecerea de la sistemul de vot uninominal la cel mixt.

Sute de oameni, mii potrivit organizatorilor, au protestat joi, timp de peste patru ore, în faţa Parlamentului de la Chişinău, faţă de sistemul mixt de vot.

Proiectul de lege privind introducerea sistemului mixt în locul celui uninominal în Republica Moldova a fost votat joi în lectura a doua, finală, în Parlament, chiar dacă această iniţiativă legislativă a fost avizată negativ de către Comisa de la Veneţia, iar liderii politici au recomandat să nu fie schimbat sistemul de vot.

În favoarea proiectului s-au pronunţat 74 de deputaţi. Reforma electorală a fost aprobată de către legislatori în timp record. Parlamentarii au avut nevoie de doar 4 minute pentru aceasta. Deputaţii PCRM, PLDM şi PL au părăsit sala unde a avut loc şedinţa Parlamentului.

Citeşte şi: Mihai Tudose: Comunicarea legată de schimbarea sistemului electoral din R. Moldova s-a făcut prost. Este un sistem democratic

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Marius Șumudică i-a luat în colimator pe jucătorii FCSB: „Cădere totală! Vreau să-l văd și eu pe Ofri Arad, Timișoara, Jimbolia”
Capital.ro
Permis de conducere pentru șoferii seniori. Vin reguli noi în Europa pentru conducătorii auto de peste 70 de ani
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu îți plătești întreținerea la timp. Mulți proprietari află prea târziu
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Horoscop 14 mai 2026. O persoană dragă va avea nevoie de ajutorul tău. Zodiile puse la încercare astăzi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi