Majorare PENSII. Ministrul Muncii îl cotrazice pe Florin Cîţu: Sunt convinsă că se pot găsi soluţii pentru o majorare mai mare de 10%

După ce ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, a spus că bugetul României nu poate susţine o creştere a pensiilor mai mare de 10 procente, ministrul Muncii spune că se pot găsi resurse pentru un procent mai mare.
Filip Stan
10 iun. 2020, 06:48
Majorare PENSII. Ministrul Muncii îl cotrazice pe Florin Cîţu: Sunt convinsă că se pot găsi soluţii pentru o majorare mai mare de 10%

„Ar trebui să avem o poziție clară cât mai devreme cu putință. 10 la sută e o cifră pe care colegul meu probabil a fundamentat-o. Sunt convinsă că se pot găsi soluții pentru chiar mai mult de atât, dar las specialiștii care au acces la finanțe. Noi le-am pus la dispoziție toate informațiile. Mi se pare util să se centralizeze toate datele.

Cred că pot fi optimizate anumite cheltuieli în sistemul public. E o cale.

În același timp sunt de acord cu abordarea rațională care spune că trebuie să gestionezi un proces de mărire care să fie susținut și în anii viitori.

Legea pensiilor în vigoare mă obligă să mă mențin în această declarație până când, eventual, se schimbă lucrurile. Nu am cum să fac o declarație că nu respect legea pentru că sunt ministru într-un cabinet care a jurat pe Constituție că respectă”, a spus Violeta Alexandru. 

Ministrul Finanţelor spunea însă că o creştere a pensiilor cu 10 la sută este un efort uriaş. Florin Cîțu, a declarat că va prezenta două scenarii în Guvern, cu privire la creșterea pensiilor. Primul prevede o creștere cu 10% de la 1 septembrie, și nu cu 40%.

Cel de-al doilea scenariu este deocamdată secret, iar ministrul de Finanțe spune că vrea să-l prezinte mai întâi premierului și Guvernului.

„Voi prezența premierului și Guvernului două scenarii pe care ni le putem permite, fiecare cu riscurile sale, vorbim de risc economic aici. Primul scenariu e o creștere cu 10% a pensiilor, dar să știți că și acolo sunt riscuri, al doilea îl voi prezenta premierului mai întâi.

Îmi doresc să creștem pensiile anul acesta, există o așteptare. În acest moment bugetul susţine o creștere de 10%, deși și 10% în contextul în care veniturile la buget scad, avem sectoare în economie închise, și acesta este un efort enorm”, a spus Florin Cîţu la digi24.

Citeşte şi Ministrul Cîţu, invitat de Senat la audieri în Comisiile economică şi de buget

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cine este fotbalistul care a marcat cele mai multe goluri la Cupa Mondială. Kylian Mbappe poate trece pe primul loc în topul marcatorilor la ediția din 2026
Capital.ro
Curs valutar joi, 11 iunie. Cât valorează astăzi euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat datele oficiale
Playtech.ro
Taxele pentru traversarea podului peste Dunăre de la Giurgiu în 2026. Plata online devine disponibilă din 15 iunie
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat a fost împușcat mortal în cap, chiar în centrul Barcelonei. Atacatorul a fugit
iamsport.ro
A fost nevoit să renunțe la națională pentru că a refuzat să devină membru de partid: ”Se făceau presiuni mari și nu am acceptat!”
MediaFlux
Recrutare masivă în Armata Română. Anunțul Ministrului Apărării
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți