„Maldive de Europa”, atracția verii pentru turiști. Unde se află locul desprins din povești, cu ape cristaline și plaje cu nisip alb

Mulți visează la o vacanță cu ape cristaline și plaje cu nisip alb, iar un cuplu a descoperit "Maldive de Europa", un loc desprins parcă din povești. Aici, prețurile sunt extrem de accesibile, iar imaginile îți taie respirația.
Alina Costache
06 iun. 2025, 23:30
"Maldive de Europa", atracția verii pentru turiști

Maldive de Europa” a devenit viral pe rețelele sociale, datorită peisajului de vis, dar și prețurilor foarte bune. Acest loc se află în Ksamil, un sat de coastă fermecător din Albania. Cuplul a rămas fermecat „apele cristaline și plajele cu nisip alb” și descriu drept „cel mai uimitor loc”.

Citește și: Corina Caragea, vacanță de coșmar în Maldive. Dezvăluirile făcute de prezentatoarea TV. „E gold doar la buzunar”

„Maldive de Europa”, un loc de vis în Albania

Revista Lonely Planet a descris anterior Ksamilul ca având unele dintre cele mai bune plaje din Albania: „La sud de Saranda – capitala neoficială a Rivierei albaneze – și aproape de granița cu Grecia, Ksamil este o locație excelentă. Cele trei insule mici din golful turcoaz pot fi accesate ușor înot sau cu barca, iar zona este mult mai puțin aglomerată decât plajele din oraș.”

@theresortcouple The European Maldives 😍 #maldives #maldivestiktok #maldivesvacation #europeansummer #vacation #CapCut ♬ La La La – Sped Up Version – Naughty Boy & Sam Smith

Cea mai bună cotată plajă din Ksamil este Ohana Beach Bar, cu un rating de 4,4 din 5 stele pe Tripadvisor. Turiștii pot vizita și un reper istoric impresionant în apropiere de Ksamil – Parcul Național Arheologic Butrint, sit inclus în Patrimoniul Mondial UNESCO, aflat la doar 18 km de satul de coastă.

O vacanță în Ksamil costă mult mai puțin decât una în Maldive. Prețul mediu al unei mese la un restaurant ieftin în Albania este de aproximativ 1.000 de lek (circa 50 de lei). O halbă de bere locală costă doar 249 de lek (circa 12 lei), iar un cappuccino este aproximativ 164 de lek (9 lei).

Pentru a ajunge în Ksamil, turiștii pot ajunge în capitala Albaniei, Tirana, sau pe insula Corfu din Grecia. Satul este la aproximativ patru ore de condus din Tirana sau poate fi accesat cu feribotul din Corfu.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Moment unic pentru Simona Halep la Turneul Campioanelor! Sportiva e în culmea fericirii: ”E prima dată pentru mine”
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Transfer dosar pensie. Ce faci când schimbi domiciliul
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Naum l-a DISTRUS în direct pe jucătorul cu 3 meciuri în tricoul României: 'De fiecare dată mă întreb ce gândește!'
MediaFlux
Prognoza ANM pentru următoarele două săptămâni. Toamnă mai caldă decât în alți ani
stirilekanald.ro
Lovitură de teatru în cazul livratorului lovit și umilit! Incredibil ce se întâmplă ACUM
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai