Manchester City, trei goluri în 18 minute contra lui Southampton. Kun Aguero a ajuns la 150 de goluri marcate în Premier League

Sergio Aguero a înscris duminică, contra lui Southampton, al 150-lea gol în Premier League. El a devenit al doilea cel mai "rapid" jucător care atinge această bornă.

04 nov. 2018, 15:44

Manchester City şi Southampton s-au întâlnesc duminică în etapa a 11-a din Premier League, iar scorul final a fost 6-1 pentru „cetăţeni”, care revin în fruntea Premier League, cu un avans de două puncte faţă de Liverpool.

Unul dintre goluri a fost semnat de argentinianul Kun Aguero, a ajuns astfel la cota 150 de goluri în Premier League, devenind al doilea cel mai „rapid” jucător care reuşeşte o asemenea performanţă. Kun a avut nevoie de doar 217 partide pentru a înscrie cele 150 de goluri. Doar Alan Shearer a avut în istoria Premier League o rată mai bună: fostul vârf de la Newcastle ajunsese la 150 de goluri în doar 212 meciuri. Thierry Henry, de exemplu, a avut nevoie de 230 de confruntări pentru a ajunge la borna amintită anterior.

Fotbalişti care au înscris mai multe de 150 de goluri în istoria Premier League: