MANCHESTER UNITED – BARCELONA 0-1. Meci de foc în Champions League 2019

FC Barcelona a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Manchester United, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

10 apr. 2019, 08:23

MANCHESTER UNITED - BARCELONA 0-1. Luis Suarez a trimis balonul cu capul spre poartă, în minutul 13, mingea fiind deviată uşor în plasă de Luke Shaw. UEFA i-a acordat golul fundaşului englez, de fapt un autogol.

În celălalt meci al zilei, Ajax Amsterdam a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat pe teren propriu cu Juventus Torino, în aceeaşi fază a competiţiei.

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 45 golul său cu numărul 125 în Liga Campionilor (Messi are 108). Neres a egalat în primul minut al reprizei secunde.

Partidele retur vor avea loc la 16 aprilie.

Echipele de start:

Manchester United

De Gea - Young, Lindelof, Smalling, Shaw - McTominay, Fred, Pogba - Dalot, Lukaku, Rashford.

Barcelona

Ter Stegen - Nelson Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Rakitic, Busquets, Arthur - Messi, Luis Suárez, Coutinho.

"Cred că va fi o bătălie între Messi și Pogba, chiar dacă e un sport colectiv. Acești jucători sunt cei care vor face diferența, va fi interesant de urmărit", a declarat Ibrahimovic pentru Marca.

Zlatan Ibrahimovic a evoluat pentru ambele echipe. Suedezul a stat la Barcelona între 2009 și 2011, petrecând alți doi ani în curtea lui Manchester United, 2016 - 2018.

MANCHESTER UNITED – BARCELONA 0-1. Luis Suarez a trimis balonul cu capul spre poartă, în minutul 13, mingea fiind deviată uşor în plasă de Luke Shaw. UEFA i-a acordat golul fundaşului englez, de fapt un autogol.

De Gea – Young, Lindelof, Smalling, Shaw – McTominay, Fred, Pogba – Dalot, Lukaku, Rashford.