Manifestaţie a ultranaţionaliştilor ucraineni împotriva legii care acordă autonomie provinciilor separatiste

Sute de ultranaţionalişti ucraineni au protestat miercuri la Kiev împotriva acordării unei autonomii lărgite provinciilor separatiste proruse Doneţk şi Lugansk, relatează agenţia EFE citând agenţia Interfax Ucraina.
Alina Costache
17 sept. 2014, 13:01
Manifestaţie a ultranaţionaliştilor ucraineni împotriva legii care acordă autonomie provinciilor separatiste

Legile nu sunt clare. Îi cerem lui Poroşenko să nu le promulge„, a declarat Artiom Skropadski, purtătorul de cuvânt al formaţiunii Sectorul Dreptei, făcând referire la cele două acte normative votate marţi de Rada Supremă. Primul text menţionează acordarea unui ‘statut special’ pentru regiunile proruse din estul Ucrainei, crearea unui guvern autonom provizoriu pentru o perioadă de trei ani şi alegeri locale pe 7 decembrie, iar al doilea prevede o amnistie pentru combatanţii rebeli, cu excepţia celor vinovaţi de delicte grave.

Formaţiunea ultranaţionalistă Sectorul Dreptei a jucat un rol crucial în revolta de la începutul anului ce a condus la înlăturarea preşedintelui Viktor Ianukovici, iar apoi a constituit un batalion de voluntari ce s-a alăturat armatei în luptele împotriva separatiştilor proruşi din provinciile Doneţk şi Lugansk.

Manifestaţia de miercuri survine după ce preşedintele Petro Poroşenko a fost acuzat de fostul premier Iulia Timoşenko, precum şi de liderul partidului naţionalist Svoboda, Oleg Tiagnibok, că prin concesiile făcute separatiştilor pune în pericol integritatea teritorială a Ucrainei şi legalizează terorismul, ei criticând de asemenea şi acordarea libertăţii de folosire a limbii ruse în cele două provincii proruse în defavoarea limbii oficiale ucrainene.

Preşedintele Poroşenko este însă sprijinit de premierul Arseni Iaţeniuk. ‘Ucrainenii au nevoie de pace. Războiul ne-a costat foarte mult, iar vieţile omeneşti au o valoare inestimabilă. Mulţi ucraineni au murit apărându-şi ţara’, astfel a susţinut premierul necesitatea unei soluţii pentru oprirea confruntărilor armate, el precizând că fiecare zi de război cu rebelii costă statul ucrainean circa şase milioane de dolari.

Totuşi, în ciuda concesiilor făcute de Kiev, insurgenţii doresc să folosească cele două legi drept bază pentru continuarea negocierilor, ei insistând ca provinciile Doneţk şi Lugansk să nu mai facă parte din statul unitar ucrainean.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Ce s-a ales de judecătorul care a adus ”turul 2 înapoi”. Alexandru Vasile era propus pentru cercetare disciplinară după ce a anulat decizia CCR
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cum să speli un așternut plin de ploșnițe fără să le răspândești în casă. Ce trebuie să faci pas cu pas
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Cazuri de lepră în România! Cum se manifestă boala
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu