Manifestaţii de amploare în Albania. Opoziţia cere demisia Guvernului socialist. Rama trebuie să plece

Mii de manifestanţi din partea opoziţiei au cerut sâmbătă la Tirana demisia guvernului socialist al premierului albanez Edi Rama acuzat de complicitate cu crima organizată.
Filip Stan
27 ian. 2018, 19:12
Manifestaţii de amploare în Albania. Opoziţia cere demisia Guvernului socialist. Rama trebuie să plece

„Rama trebuie să plece. A făcut din Albania căminul crimei organizate şi al traficanţilor de droguri”, a spus mulţimii Lulzim Basha, liderul Partidului Democrat (PD, centru-dreapta). Manifestanţii purtând drapelul naţional au scandat: „Rama, pleacă!” şi „Nu vrem un stat al traficanţilor de droguri!”. Opoziţia îl acuză pe premier că a transformat Albania într-o „Columbie a Europei”, acuzaţii respinse de cel în cauză.

Peste 10.000 de persoane au participat la această manifestaţie, potrivit aprecierilor presei, dar organizatorii au susţinut că numărul celor prezenţi s-a ridicat la 300.00, în timp ce poliţia nu a făcut comentarii. Circa 1.500 de membri ai forţelor de ordine au încadrat manifestaţia.

Protestatarii au fluturat, de asemenea, portrete ale premierului şi ale fostului ministru de interne Saimir Tahiri, un aliat al lui Edi Rama care de mai multe luni face obiectul unei anchete pentru presupuse legături cu traficul internaţional de droguri, potrivit Agerpres.

Partidul Socialist al prim-ministrului albanez a câştigat alegerile parlamentare din iunie, iar Edi Rama al doilea mandat de patru ani în fruntea guvernului.

Albania este membru NATO din 2009 şi intenţionează să deschidă negocierile pentru aderarea la Uniunea Europeană în acest an.

Edi Rama acuză opoziţia că doreşte să creeze o criză artificială pentru a împiedica deschiderea acestor negocieri. „Guvernul duce o luptă fermă împotriva crimei organizate şi a corupţiei, iar reforma justiţiei se află pe drumul cel bun”, a declarat el presei locale în această săptămână.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Un bărbat a făcut infarct într-o bancă din Târgu Jiu. Ce au descoperit medicii după ce au ajuns la fața locului: „Era sub observație în București”
Capital.ro
Decizie la ÎCCJ privind vârsta de pensionare și serviciul militar. Ce trebuie să știe românii care au făcut armata
Playtech.ro
Cât câştigă o menajeră în Bucureşti. Salariul poate depăşi 10.000 de lei în anumite condiţii, în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
Gigi Becali a vrut să intre în direct la Digi Sport, dar moderatorul l-a refuzat: ”Mi-a venit în cap că s-a terminat dacă îl bag!”
MediaFlux
Se modifică totul privind vechimea la pensie. Se plătește mai mult de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi