Manipulare marca Băsescu, pe seama Deutsche Welle

Site-ul postului de televiziune Realitatea Tv a publicat fragmente din articolul ”România şi ochiul liber al realităţii” în care formațiunea de guvernare, Uniunea Social Liberală, este acuzată nici mai mult, nici mai puțin de totalitarism. Doar că postul de știri românesc a căzut pradă unei manipulări care se practică de ceva timp, folosit fiind în acest sens numele prestigios al DW.
Filip Stan
16 mart. 2013, 15:58
Manipulare marca Băsescu, pe seama Deutsche Welle

În realitate, articolul citat de Realitatea Tv, ca și altele de pe aceleași site, care au făcut vâlvă în presa românescă, nu provin de pe pagina oficială a DW, ci de pe un site care a preluat numele DW (fără a avea nicio legătură cu acesta), acolo unde semnatarii articolelor sau autorii anonimi ai acestora sunt jurnaliști sau analiști români, foarte asemănători în mentalitate cu cei de la Hotnews.

Cine intră pe site-ul DW nu va vedea articolul citat de Realitatea Tv pe pagina proprie de internet, pentru că pur și simplu acesta nu există.

Așa se explică, de altfel, cum, în mai multe cazuri, mai ales în ultimele luni, presa românescă a căzut în capcana de a cita articole critice la adresa USL menționând că acestea aparțin DW.

Printr-o manipulare grosolană, jurnaliști partizani ai președintelui Băsescu, la recomandarea strategilor prezidențiali, nu fac decât să continue campania de victimizare a acestuia, așa cum au făcut și în vară.


DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Complexul de 5 stele construit în vremea lui Nicolae Ceaușescu de care s-a ales praful. În trecut avea terenuri de fotbal, de tenis și multe spații verzi, astăzi e plin de gunoaie și bălării cât casa
Capital.ro
Secretul lui Ion Iliescu. Nu a știut nimeni. Ce a făcut fostul președinte al României (VIDEO)
Playtech.ro
'Se merită' sau 'merită'? Ce spune norma lingvistică
Adevarul
Plătim asigurări de sănătate enorme, ba mai scoatem și bani în plus din buzunar. Cât cheltuim anual pentru servicii medicale suplimentare
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Momentul în care o mașină este strivită de un TIR scăpat de sub control, în localitatea Drăgușeni! Șoferul mașinii și pasagerul au murit PE LOC
Cancan.ro
Tragedie fără margini! Fiica unui celebru prezentator TV a murit la 19 ani
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Ajutor de stat pentru copii și pensionari. Ministrul Muncii anunță 4 miliarde de lei alocate din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi