Marcel Ciolacu îi îndeamnă pe votanții PSD să meargă la alegerile parlamentare: „60% dintre români nu sunt reprezentați în turul II la această luptă pentru funcția de președinte”

Marcel Ciolacu, președintele PSD, a transmis un mesaj tranșant după ce nu a reușit să treacă în turul doi al alegerilor prezidențiale. Prim-ministrul îi îndeamnă pe români să meargă și să voteze la alegerile parlamentare.
Alina Costache
26 nov. 2024, 14:28
Marcel Ciolacu îi îndeamnă pe votanții PSD să meargă la alegerile parlamentare: „60% dintre români nu sunt reprezentați în turul II la această luptă pentru funcția de președinte”
Marcel Cioalcu: „60% dintre români nu sunt reprezentați în turul II”

Marcel Ciolacu a dezvăluit că va participa la o videoconferință cu liderii din teritoriu, în contextul alegerilor parlamentare.

„La ora 18:00 o să avem o videocoferință cu primarii, cu consiliile locale, pentru că există o îngrijorare foarte mare. Nu vreau să intru în detalii. Ei mi s-au adresat mie mai mult ca și prim-ministru azi, faptul că în turul doi au intrat candidați care nu reprezită autoritățile locale. Nici USR și nici domnul Georgescu nu au nicio legătură directă cu autoritățile locale și, în mod evident și îndreptățit, există această îngrijorare pentru că nu știu ce se întâmplă cu viitoarele lor proiecte, prioritățile. De aceea, ne întoarcem la lucrul cel mai important: alegerile de duminică”, a declarat prim-ministrul.

Citește și: EXCLUSIV Primele declarații ale lui Marcel Ciolacu, după înfrângerea din alegeri: „Mi-am dat demisia încă de aseară. Nu voi candida la viitoarele alegeri din interiorul PSD”. Victor Negrescu, interimar la PSD!

Președintele PSD susține că românii nu sunt reprezentanți de cei doi candidați care luptă în finala alegerilor prezidențiale.

„Stâlpul oricărui stat democratic este Parlamentul României.  Atunci cred că nu trebuie făcută niciun fel de strategie specială la partid, trebuie primarii, autoritățile locale, și dacă ne uităm puțin și la profilul celor doi candidați, aproape 60% dintre români nu sunt reprezentați în turul II la această luptă pentru funcția de președinte. Lucru pe care, până la urmă, l-au hotărât românii și trebuie să respectăm acest lucru. Fac un apel pentru alegerile de duminică, vreau să vp reamitesc contextul în care PSD a intrat la guvernare, după opt luni de guvernare de dreapta, și știm cu toții în ce criză socială și ce criză economică ajunsesem în acele moment.

Avem încă un guvern de coaliție, PSD-PNL, și cred că prioritatea în acest moment este să transmitem acest lucru oamenilor și faptul că PSD a lucrat pentru stabilitate și predactibilitate într-o perioadă foarte complicată”, a continuat Marcel Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu spune că nu va pleca de la Guvernul României până nu va da o OUG prin care să se rezolve problema pensiilor militare. Ciolacu a promis că va negocia și cu liderul PNL Ilie Bolojan, dar și cu ministrul de Finanțe, Marcel Boloș, pentru ca o majorare să fie prevăzută în bugetul pe 2025.

„S-a mai întâmplat un lucru trist, din punctul meu de vedere, această discuție în ceea ce privește pensiile militare, și am să fac o ședință și cu domnul Bolojan. E incorect că militarii au fost atrași într-o discuție privind pensiile lor. Nu cred că e corect să plec până când nu voi da o ordonanță în guvern care să corecteze problema pensiilor militare. A fost o temă incorectă care s-a dus ca și percepție publică. Eu reprezent guvernul României”, a declarat Marcel Ciolacu, într-o conferință de presă.

Citește și: Mitică Dragomir, dezvăluiri senzaționale despre Marcel Ciolacu. ”N-a crezut până dimineață că a pierdut!” De ce n-a intrat candidatul PSD în turul 2

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Se dau banii de taxe înapoi! Băncile trebuie să returneze banii. Peste 100.000 de clienți sunt vizați
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Donald Trump, anunț de ultimă oră. Ayatollahul Khamenei este o țintă ușoară. Update
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Ies la lumină noi detalii din ancheta crimei din Lipănești. De câte ori a apelat tânăra ucisă cu toporul la ajutorul autorităților
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei