Marcel Ciolacu a vrut să emigreze în Anglia: „În anul 1991, am vrut să rămân la Londra, în diaspora, dar nu am reuşit. Fratele meu a reuşit, a locuit vreo 15 ani în Germania, cu familia”

Premierul Marcel Ciolacu a participat marți la o întâlnire cu comunitatea românilor din Marea Britanie, prilej cu care a făcut declarații despre propriile experiențe în diaspora și despre direcțiile de dezvoltare ale României.
Filip Stan
12 nov. 2024, 20:06
Marcel Ciolacu a vrut să emigreze în Anglia:

Ciolacu a povestit despre intenția sa de a rămâne în Marea Britanie în 1991, însă a subliniat că nu a reușit acest lucru, în timp ce fratele său a locuit 15 ani în Germania, împreună cu familia sa, înainte de a se întoarce, la rândul său, în ţară.

„În anul 1991, am vrut să rămân la Londra, în diaspora, dar eu nu am reuşit. Dumneavoastră aţi reuşit acest lucru. Fratele meu a reuşit, a locuit vreo 15 ani în Germania, împreună cu familia”, a declarat premierul.

Acesta a evidențiat faptul că, pentru prima dată, România a înregistrat un număr mai mare de români întorși acasă decât cei care au plecat, o tendință pozitivă care, în opinia sa, reflectă schimbările din țară.

„E primul an când au venit mai mulţi români în România decât au plecat”, a spus Ciolacu.

În cadrul întâlnirii, premierul a discutat și despre importanța dezvoltării uniformizate a infrastructurii din România, incluzând construirea de autostrăzi și modernizarea zonei Moldovei și a sudului țării.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu: Îmi doresc un preşedinte care să nu mai împartă românii în buni şi răi, de la oraş sau de la sat, din România sau din diaspora 

„Să începem să facem autostrăzi şi în Moldova, şi în sudul României. Să vorbim de trecerea Carpaţilor din Moldova spre centrul ţării, să vorbim despre Comanrnic-Braşov şi să legăm până la urmă zonele istorice, având în continuare şi marea provocare de a lega România de Republica Moldova”, a adăugat el.

Marcel Ciolacu a subliniat, de asemenea, importanța continuării investițiilor statului și în zonele cu mari comunități de români din ţările străine.

„Investiţiile trebuie continuate de stat, trebuie să înceapă să investească şi în ţările unde sunt aceste comunităţi mari de români”, a spus el, punând accent pe necesitatea unor programe pe termen mediu, care să-i sprijine pe cei care doresc să se întoarcă în țară, inclusiv prin scutiri de impozite și facilități pentru deschiderea de afaceri.

Premierul a încheiat prin a sublinia importanța educației pentru tinerii români care studiază în universități de renume, în special în Marea Britanie, și necesitatea unui suport financiar din partea statului român.

„Trebuie să găsim resursa pentru copiii noştri, cei mai valoroşi, care termină şi au posibilitatea de a continua facultăţi de renume în străinătate, mai ales că legislaţia din Marea Britanie s-a schimbat. Statul trebuie să vină cu bursele pentru a ţine copiii în acele universităţi de elită şi să găsească calea pentru a-i lămuri să revină în România”, a conchis Ciolacu.

Citeşte şi: Victor Ciutacu: „Elena Lasconi forjează la blană accelerarea cursei electorale. Ar ajuta-o mai mult niște lecții de parenting târziu…”

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Dan Șucu, omul țeapă în SuperLiga. De câte ori l-a păcălit Gigi Becali și motivul pentru care patronul FCSB a făcut adevărate crize de râs
Capital.ro
Cum evităm supraîndatorarea? Regulile recomandate de economistul Iancu Guda
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?