Marcel Ciolacu a verificat stadiul lucrărilor de refacere a drumurilor afectate de inundațiile din județul Galați: „Peste trei sferturi dintre lucrări sunt la stadii cuprinse între 50% și 80%”

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, sâmbătă, că Executivul a alocat fonduri pentru lucrările necesare în zonele din județul Galați afectate de inundații. Candidatul PSD pentru Cotroceni a precizat că aproape 130 de milioane de lei au fost puse la dispoziţie pentru ca Apele Române să realizeze lucrările de protejare, astfel încât urmările inundațiilor din septembrie să nu se repete.
Irina Dumitrescu
16 nov. 2024, 15:46
Marcel Ciolacu a verificat stadiul lucrărilor de refacere a drumurilor afectate de inundațiile din județul Galați:

Marcel Ciolacu s-a aflat, sâmbătă, în județul Galați, unde a discutat cu autoritățile locale din zonele afectate de inundaţii. Candidatul PSD pentru Cotroceni a punctat pe contul său de Facebook stadiul lucrărilor din județul Galați.

Am făcut un mic ocol și am oprit, pe drumul spre Galați, să văd cum se lucrează pentru refacerea drumurilor județene afectate de inundațiile din septembrie. Am fost pe drumul județean rupt de ape, la câțiva kilometri de Pechea, acolo unde am putut face comparația între ce era când au început lucrările, când am mai fost aici, și unde s-a ajuns astăzi.

Se muncește într-un ritm bun și stadiul lucrării este avansat, mai ales că se construiește și un podeț astfel încât, atunci când vor mai fi cantități mari de ape de la precipitații, riscul de inundații să fie minim.

Alături de președintele Consiliul Județean, Costel Fotea, urmărim evoluția tuturor lucrărilor de refacere a infrastructurii, unde peste trei sferturi dintre aceste proiecte sunt la stadii între 50 și 80%. Și vrem să accelerăm acolo unde sunt întârzieri fiindcă asta așteaptă oamenii de la noi!

Citeste si PSD, sprijin pentru familiile tinere. Programul FIV continuă și anii viitori, bani pentru mamele tinere și vouchere educaționale

Aceasta este #calea sigură pentru ca viața de zi cu zi a gălățenilor să-și reia ritmul normal, iar județul să se dezvolte accelerat, așa cum merită!”, a scris Marcel Ciolacu pe Facebook.

Marcel Ciolacu a subliniat că se văd deja primele semne ale schimbărilor în bine, după ce Executivul a alocat fonduri pentru lucrări de protejare a zonelor respective.

După ce se vor finaliza investiţiile şi la Apele Române, sunt ferm convins că ceea ce s-a întâmplat la dumneavoastră nu o să se mai întâmple. (…) Deja am văzut modificările ca astfel de lucruri (consecințele inundațiilor – n.r.) să nu se mai întâmple. Unde s-au descoperit problemele, în acest moment eu văd că ele sunt îndepărtate”, a declarat premierul, citat de news.ro.

În același context, Marcel Ciolacu a precizat că aproape 130 de milioane de lei au fost puse la dispoziţie pentru ca Apele Române să realizeze lucrările necesare în zonele afectate de inundaţii.

Premierul a mai anunțat că, după ce au fost alocate 62 de milioane de lei pentru reabilitarea drumurilor judeţene afectate de inundaţii în judeţul Galaţi, alte 64 de milioane vor fi destinate refacerii drumurilor comunale.

Citește și Marcel Ciolacu: Mi-aş fi dorit o campanie electorală unde să vorbim despre programe, despre idei, unde românii să poată face diferenţa dintre programele de guvernare

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Planta care-i umple de bani pe micii agricultori. E mină de aur pentru fermieri, dar a fost ignorată până acum
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Imaginile care îți frâng inima: fetița Teodorei, surprinsă pentru prima dată după tragedie. Cum a reacționat când și-a revăzut prietenii
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
De ce e apa din avion atât de scumpă. Dezvăluirile surprinzătoare ale unei stewardese
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Ion Țiriac dă România peste cap și trage metroul până la Otopeni: „În 6 luni, cu niște mititei, chinezi”
kanald.ro
Preț carburanți luni, 16 iunie 2025: Au crescut prețurile carburanților în întreaga țară
Cancan.ro
Fosta soţie a lui Ciprian Pian face mărturisiri cutremurătoare: prima nevastă a interlopului a... 'Mi-au luat copilul, i-au spus că am murit și...'
Playsport.ro
Modul în care mergi pe stradă îți arată vârsta reală a creierului și cât de repede îmbătrânești
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Alexandru „Johny” Georgescu s-a stins din viață la 76 de ani – Teatrul românesc pierde o legendă
MediaFlux
Atenție, șoferi! Se dau amenzi de până la 1.000 de lei pentru cei care conduc obosiți. Poliția a decis de urgență
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat