Marcel Ciolacu cere insistent demisia managerului de la Spitalul Pantelimon: „Nu înțeleg de ce nu este acasă. Nu se putea întâmpla ceva mai grav”

Marcel Ciolacu s-a arătat deranjat de faptul că managerul de la Spitalul Pantelimon încă e în funcție.
Filip Stan
09 aug. 2024, 12:51
Marcel Ciolacu cere insistent demisia managerului de la Spitalul Pantelimon:

Premierul Ciolacu spune că situația e foarte gravă, din cauza celor două doctorițe care au lăsat intenționat pacienții să moară, dar că, în același timp, nu trebuie învinovățit tot corpul medical pentru acest caz.

Citește și Marcel Ciolacu, despre alegerile prezidențiale: Am stabilit cu colegii mei că o eventuală decizie a mea de a candida nu o vor afla nici pe Facebook, nici la televizor

Marcel Ciolacu cere insistent demisia managerului de la Spitalul Pantelimon

”Ce problemă am eu, principială, nu înțeleg de ce managerul de la Sf. Pantelimon nu este acasă sau să-și reia atribuțiile de medic pentru că s-a întâmplat ceva foarte grav, nu cred că se poate întâmpla ceva mai grav în instituția pe care el o coordona. Pe de altă parte, părerea mea este că e un caz singular și nu trebuie să blamăm tot corpul medical. Să ne aducem aminte când a venit pandemia că fiecare dintre noi căutam prin telefon ce medici să ne ajute. E cazul să nu transformăm acest caz singular să începem să-l extindem la întreg corpul medical.

Domnul ministru face politica medicală, politicile administrative. De aceea avem Colegiul Medicilor, care este independent. Cred că acest semnal a fost transmis către toți managerii de spital din toată țara, fiecare a început să-și facă verificările fără a fi nevoie de vreun ordin. E și foarte greu, pentru că nu am mai întâlnit un astfel de caz. E un caz care depășește imaginația noastră și mulți dintre noi am văzut doar prin filme așa ceva.

Mă bucur mult că domnul ministru a înțeles rostul domniei sale și a mers de urgență acolo. Din ce am înțeles și astăzi vor avea loc discuții, nu știu dacă la minister sau la spital.”, a spus Marcel Ciolacu.

Citește și Ciolacu, despre cazul doctoriţelor Spitalului Sf. Pantelimon acuzate de omor calificat cu premeditare: N-am crezut că se poate întâmpla aşa ceva în realitate, pentru că noi vorbim de nişte medici care trebuie să salveze vieţi, nu să omoare oameni

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
El este favorit să o preia pe Real Madrid. Nici vorbă de Klopp sau Zidane. E anunțul care zguduie fotbalul european
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
O populație a dezvoltat o abilitate bizară care i-a ajutat să supraviețuiască. Descoperire uimitoare din...
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj