Marcel Ciolacu: „Nu are nicio treabă afacerea Nordis cu PSD. Mi se pare corect gestul Laurei Vicol de a-şi da demisia”

Deputata Laura Vicol a demisionat şi din PSD, după ce a renunţat la şefia Comisiei juridice. Ea acuză un „linşaj mediatic” şi o "campanie de denigrare".
Filip Stan
11 oct. 2024, 13:32
Marcel Ciolacu:

Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri că nu există nicio legătură între cazul Nordis și Partidul Social Democrat. Întrebat despre afacerea Norris de un ziarist, Ciolacu a răspuns: “O puteți întreba pe doamna Vicol. Nu am treabă … nu vă supărați, eu înțeleg ce încercați, eu vă spun un singur lucru: nu are nicio treabă afacerea Nordis cu PSD. În acest moment, e o treabă – nu știu dacă este ceva în justiție, am văzut și eu reportajul de la Recorder, nu mi-a plăcut ce am văzut acolo și de aceea împreună cu dl Simonis am modificat legislația ca să nu se mai întâmple acest lucru”.

Marcel Ciolacu, răspuns tăios pentru Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Interne: ”Propaganda agresivă a Rusiei deformează datele istorice și ignoră realitățile actuale în încercarea de a schimba traseul european al Republicii Moldova”

Întrebat despre demisia Laurei Vicol din PSD, Marcel Ciolacu a precizat că nu a avut nicio discuție cu fostă șefă a Comisiei Juridice din Camera Deputaților, înainte de a adăuga: “Mi se pare corect gestul făcut de către dânsa”.

Deputata Laura Vicol a demisionat şi din PSD, după ce a renunţat la şefia Comisiei juridice. Ea acuză un „linşaj mediatic” şi o „campanie de denigrare”

Deputata Laura Vicol a demisionat şi din PSD joi, acuzând un „linşaj mediatic” şi o „campanie de denigrare”, conform cererii de demisie prezentate de Liberateta. Anterior, Laura Vicol şi-a dat demisia şi de la şefia Comisiei juridice din Camera Deputaţilor.

„Subsemnata Laura Vicol, deputat PSD circumscripţia 17 Dolj, prin prezenta doresc să îmi exprim decizia de a demisiona din calitatea de membru al Partidului Social Democrat. Atacurile grave la adresa mea şi a familiei mele orchestrate sub formă de linşaj mediatic şi campanie de denigrare vizează nu doar distrugerea noastră ci şi destabilizarea credibilităţii partidului din rândul căruia am făcut parte”, se arată în documentul semnat de Vicol.

Laura Vicol pleacă din Partidul Social Democrat. Fosta președintă a Comisiei Juridice din Camera Deputaților se retrage din rândul social-democraților

Laura Vicol a demisionat, marţi, din funcţia de preşedinte al comisiei juridice din Camera Deputaţilor, funcţie pe care o deţinea din noiembrie 2021.

Ambele demisii sunt consecinţa scandalului provocat de ancheta publicate de RECORDER şi intitulată ”Schema Nordis. Maşinăria de făcut bani a celui mai puternic clan politico-imobiliar”. Vladimir Ciorbă, asociatul principal al companiei despre care scriu jurnaliştii, este căsătorit cu Laura Vicol.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce relație există, de fapt, între Carlos Alcaraz și fotomodelul Brooks Nader: ”Cu cât apare mai des în știri, cu atât mai bine”
Capital.ro
Modul greșit de plată al pensiilor. Florin Călinescu cere lege nouă la pensiile private: Devine penal, nu?
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor