Marcel Ciolacu rămâne la conducerea PSD. Decizia de ultim moment a fost luată în interiorul partidului

Marcel Ciolacu rămâne la conducerea PSD, după ce liderii partidului au decis, în timpul ședinței ce se desfășoară în aceste momente, că este necesară o conducere stabilă care să efectueze negocierile pentru componența noului guvern, în contextul în care țara este amenințată de extremism.
Alina Costache
02 dec. 2024, 18:36
Marcel Ciolacu rămâne la conducerea PSD. Decizia de ultim moment a fost luată în interiorul partidului

Este o decizie de ultim moment de la PSD, pentru că sursele România TV au dezvăluit că în ședința social-democraților s-a decis ca Marcel Ciolacu să rămână la șefia partidului. Liderii partidului au anulat cererea sa de demisie, deoarece doresc o stabilitate guvernamentală, dar l-au și rugat pe șeful PSD să înceapă de urgență negocierile pentru coagularea unei majorități parlamentare, mai ales că este un bun negociator.

Marcel Ciolacu își prezentase demisia acum o săptămână

Marcel Ciolacu a precizat luni, 25 noiembrie, că și-a prezentat demisia încă de duminică seara, 24 noiembrie, și că va rămâne în funcția de premier. De asemenea, a spus că nu va mai candida la altă funcție în interiorul PSD, în contextul în care vor fi convocate alegeri în partid, și că Partidul Social Democrat nu va contesta rezultatul alegerilor.

Citește și : Incertitudini majore legate de primul tur al alegerilor prezidențiale. BEC a trimis documentele la CCR, dar renumărarea voturilor nu a fost finalizată

Liderul politic a precizat că și-a prezentat demisia încă de duminică seara și că va rămâne în funcția de premier. De asemenea, a spus că nu va mai candida la altă funcție în interiorul PSD, în contextul în care vor fi convocate alegeri în partid, și că Partidul Social Democrat nu va contesta rezultatul alegerilor.

De asemenea, Marcel Ciolacu a spus că va rămâne alături de colegii săi până la alegerile parlamentare, precum și că nu va candida la vreo altă funcție în interiorul partidului.

O să rămân alături de colegii mei până duminică la alegeri, sunt ferm convins că în perioada viitoare, vom veni și cu un calendar de alegeri în interiorul partidului. La viitoarele alegeri din interiorul PSD, eu, Marcel Ciolacu, nu voi candida. Am funcția de premier până se termină alegerile și vine o nouă majoritate. La conducerea PSD va veni un coleg”, a mai adăugat fostul lider PSD.

Citește și : REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2024: Cum arată configuraţia Parlamentului după numărătoarea oficială LIVE

Victor Negrescu preluase luni, 25 noiembrie, conducerea interimară a PSD, și a venit cu un mesaj politic nou.

„Noi credem ca este nevoie de o reprezentare puternică a valorilor social-democrate si azi am gândit primii paşi. Vom veni cu o nouă abordare în comunicarea cu cetăţenii, mult mai franc, direct”, a declarat Negrescu luni, 25 noiembrie.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Lovitură majoră pentru pensionari. Poșta Română nu mai vrea să distrbuie pensiile
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje