Marcel Ciolacu: „Suntem într-o criză energetică majoră. Este un moment în care statul trebuie să intervină curajos”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, miercuri, că statul trebuie să intervină ''curajos'' pentru a stabili măsuri pentru populaţie în contextul actualei crize energetice "majore".
Filip Stan
19 ian. 2022, 14:29
Marcel Ciolacu:

Marcel Ciolacu a precizat că nu doar România trece printr-o criză energetică, dar a dat exemple de ţări unde statul a intervenit prompt şi ferm, cum ar Marea Britanie şi Franţa.

„Este evident că suntem într-o criză energetică majoră, în afară că loveşte consumatorii casnici, loveşte întreaga industrie românească. Nu este numai România în această situaţie, e întreaga Europă şi nu numai, dar am văzut şi măsuri care s-au luat şi în Marea Britanie, unde s-a naţionalizat, şi în Franţa, unde s-a impus la companiile de stat… Deci, este un moment în care statul trebuie să intervină curajos. Ne-am luat două luni, întreaga coaliţie, în principal Guvernul şi ministrul Energiei, să venim pe urmă, de la 1 aprilie, cu ce va urma. Rămân la părerea personală că preţul de la 1 aprilie va trebui reglementat. Pe o perioadă de şase luni, legea ne lasă să facem acest lucru”, a spus Ciolacu, la Palatul Parlamentului.

Întrebat de ce a renunţat PSD la propunerea privind scăderea TVA la energie electrică şi gaze naturale, el a spus: „Pentru că soluţia găsită este o reglementare mult mai bună şi oricum este un efort bugetar suficient de mare şi, cel puţin, pe zona de energie electrică facturile la consumatorii casnici sunt aproape la fel ca anul trecut. Mai mult, ne-am extins şi la IMM-uri şi la toată industria alimentară”.

Ciolacu a susţinut că măsurile care au fost stabilite în coaliţia de guvernare cu privire la preţurile la energie electrică şi gaze naturale sunt suficiente pentru următoarele două luni.

„Consumul mare este în perioada iernii, în zona de gaze. În primul rând, trece iarna în aceste două luni şi am înţeles şi eu de la specialişti că preţul la gaze începe să fie mai mic”, a afirmat liderul PSD.

El a fost întrebat dacă ANRE şi-a făcut treaba în ultima vreme şi dacă ar fi de acord să fie schimbată conducerea instituţiei, aşa cum au solicitat liberalii.

„Mie nu mi-a solicitat nimeni schimbarea conducerii. Haideţi să vedem adevărul. În opinia mea, cred că avem o mare problemă cu cei care au emis în mod eronat, voit sau nevoit, 2.200.000 de facturi. Nu ştiu dacă ANRE trebuie să urmărească facturile. Mai mult, s-au emis două luni la rând, avem 4.400.000 de facturi emise greşit. Cred că acolo ar trebui căutat exact cine este de vină”, a concluzionat Marcel Ciolacu.

Marcel Ciolacu: „Este tardivă o lege cu certificatul verde în acest moment”

Întrebat, miercuri, la Palatul Parlamentului, dacă certificatul verde este un proiect pe care coaliţia de guvernare l-a abandonat, Ciolacu a spus: „Nu a zis nimeni acest lucru. Nu s-a discutat (n.r. în ultima şedinţă a coaliţiei), am avut discuţii numai pe energie. Cred că am dat zeci de explicaţii în ceea ce priveşte certificatul verde atât eu, cât şi colegii mei, cât şi coaliţia, cât şi ministrul. Este tardivă o lege cu certificatul verde în acest moment. Este tardivă. Mai mult, ştiu că este o ordonanţă de urgenţă în vigoare în ceea ce priveşte certificatul verde”.

Liderul PSD a amintit că nu a fost şi nu este de acord cu introducerea certificatului verde la locul de muncă.

În altă ordine de idei, Ciolacu a precizat că în cadrul coaliţiei de guvernământ există o discuţie „în ceea ce priveşte preţul la alimente” şi urmează să se ia o hotărâre în acest sens.

Citeşte şi: Florin Cîţu pune presiune pe premierul Ciucă în problema „plagiatului”: Trebuie să vină să clarifice

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Ipostaza inedită în care s-a pozat Paula Badosa alături de sora sa mai mică. Tenismena face furori cu formele sale
Capital.ro
Se schimbă regulile la bancomat. Obligație în UE, se va verifica în timp real. Anunț pentru cine retrage bani numerar
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara