Marcel Ciolacu: „Tot aud atacuri: dom-le, e pentru prima oară când PSD-ul nu are candidat. Nu este aşa! PSD-ul are candidat: Crin Antonescu”

Premierul Marcel Ciolacu susține că afirmațiile potrivit cărora este pentru prima dată când PSD nu are candidat la alegerile prezidențiale sunt false.
Filip Stan
26 mart. 2025, 21:38
Marcel Ciolacu: „Tot aud atacuri: dom-le, e pentru prima oară când PSD-ul nu are candidat. Nu este aşa! PSD-ul are candidat: Crin Antonescu”

Marcel Ciolacu a declarată că afirmațiile cărora este pentru prima dată când PSD nu are candidat la alegerile prezidențiale sunt false, premierul susținând că partidul are un candidat, și anume Crin Antonescu. Acesta a adăugat că Antonescu este, alături de co-președinții coaliției de guvernare, un „lider informal”.

Citește și: Tensiuni în coaliție. Crin Antonescu și Kelemen Hunor se contrează pe tema Dan Dungaciu. ”Nu-mi vor impune mie”

„Pe cele trei formaţiuni, inclusiv grupul minorităţilor, ne uneşte un candidat comun. De fapt, Crin Antonescu este liderul informal, în acest moment, al acestei coaliţii. Eu, domnul Bolojan, domnul Kelemen Hunor, domnul Pambuccian suntem co-preşedinţi ai acestei coaliţii, având şi un candidat comun, avem şi un lider informal, acesta este Crin Antonescu. Fiindcă tot aud atacuri: dom-le, e pentru prima oară când PSD-ul nu are candidat. Nu este aşa! PSD-ul are candidat: Crin Antonescu. PNL-ul are un candidat: Crin Antonescu. UDMR-ul are candidat: Crin Antonescu. Şi UDMR-ul e pentru prima oară când nu îşi pune…”, a afirmat Marcel Ciolacu, la Antena 1, miercuri seară.

Citește și: Marcel Ciolacu și-ar fi dorit să candideze Călin Georgescu la prezidențiale. ”L-am urmărit în apariții și pe TikTok. Credea în ceea ce spunea”

Premierul a adăugat că discuțiile vehiculate în spațiul public privind retragerea sprijinului acordat de de PSD, PNL şi UDMR lui Crin Antonescu în campania electorală s-au încheiat odată cu validarea candidaturilor, Ciolacu remarcând că s-a aplicat „aceeaşi reţetă” folosită şi atunci când PSD şi PNL au propus un candidat comun pentru Primăria Capitalei.

„Acea diversiune care a ţinut cu candidatul la Primăria generală, de această dată nu a ţinut”, a spus Ciolacu.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Daniel Pancu a plecat oficial de la CFR Cluj! Pe cine pune Neluțu Varga antrenor. Update exclusiv
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Cea mai scumpă legumă din lume crește pe gardurile din România, dar aproape nimeni nu o culege. „Aurul alb” valorează și 1.000 de euro kilogramul
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un turist de 45 de ani a fost mușcat de un urs, pe Transfăgărășan! În ce stare se află bărbatul
iamsport.ro
O veste bună și una foarte proastă pentru suporterii Stelei
MediaFlux
PAPARAZZI Ștefan Bănică Junior taie linia continuă cu BMV-ul decapotabil prin oraș! Bolidul roșu sare-n ochi FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți