Marcel Vela, vestea aşteptată de toţi românii: „Există şansa şi perspectiva ca din 15 mai să se relaxeze unele lucruri”

Românii au dat dovadă de responsabilitate în week-end-ul de 1 Mai, declară la RFI ministrul de Interne, Marcel Vela. El le mulțumește celor care au respectat măsurile impuse de autorități și speră de asemenea că după 15 mai vor exista premise pentru o ridicare treptată a restricțiilor impuse pe fondul coronavirusului.
Filip Stan
03 mai 2020, 13:47
Marcel Vela, vestea aşteptată de toţi românii:

Marcel Vela le mulțumește românilor conștiincioși și responsabili: ”Românii au fost foarte conștiincioși în perioada sărbătorilor pascale. Pot spune că și acum, în week-end-ul acesta de 1 Mai au fost la fel de responsabili, lucru pentru care le mulțumesc tuturor”.

Marcel Vela, anunţ de ultimă oră despre amenzile date pe perioada stării de urgenţă. „Data de 15 mai este un reper calendaristic”

Ministrul de Interne spune că ”există șansa și perspectiva ca din 15 mai să se relaxeze unele lucruri, pentru că fiecare își dorește acest lucru, inclusiv eu, ca să fiu sincer. Problema este și fac un apel la toată lumea că în următoarele două săptămâni, 14 zile, virusul nu se odihnește, adică nu stă relaxat că vine 15 mai și noi vom avea relaxări de anumite activități sau anumite acțiuni. În contextul acesta, este extrem, dar extrem de important ca în următoarele două săptămâni să nu avem o evoluție crescută a bolii în România, a cazurilor care se vor înregistra pe statistica din țara noastră”.

Ministrul de interne Marcel Vela a declarat sâmbătă seara, la Digi24, că amenzile date în perioada stării de urgenţă pentru nerespectarea restricţiilor din ordonanţelor militare se ridică la peste 600 de milioane de lei (120 de milioane de euro), iar aceşti bani vor merge către zona medicală şi persoanele vulnerabile.

Ministrul a spus că au fost sancţionate 300.859 de persoane. Dintre acestea, 2028 sunt cercetate, majoritatea pentru acte de teribilism sau violenţe comise sub influenţa alcoolului, iar poliţia a întocmit 1.673 de dosare penale.

”Avem 1.673 de dosare penale. De la debutul epidemiei au fost 308.859 de persoane sancţionate, iar valoarea amenzilor a fost în jur de 600 de milioane de lei. Cam 120 de milioane de euro”, a precizat ministrul de Interne la Digi 24.

Ministrul Vela a mai afirmat că la sfârşitul lunii mai se va face o analiză şi se va decide exact cum vor fi alocaţi banii. El a reamintit că, dacă au fost plătite în 24 de ore, amenzile au fost reduse la jumătate. De asemenea, a estimat că o proporţie relativ mică din rândul celor amendaţi au contestat amenzile.

Pe de altă parte, ministrul de interne a precizat că în cazul înlocuirii stării de urgenţă cu starea de alertă după 15 mai, vor exista în continuare amenzi pentru restricţiile care vor rămâne în vigoare, dar e prematur să indice un ordin de mărime pentru aceste sancţiuni.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
”Este un coșmar fără sfârșit”. Presa din Italia, dărâmată după ce ”squadra azzurra” a ratat a treia calificare consecutivă la Cupa Mondială
Capital.ro
Schimbări la obținerea permisului auto și a unei noi categorii. Reforma intră în vigoare de la 1 ianuarie 2027. Unde se aplică
Playtech.ro
Măsurile de raționalizare în caz de penurie de carburanţi. Ordinea în care se vor aplica dacă se declară situaţie de criză
Adevarul
Nota de plată a partidelor: cine a încasat cei mai mulți bani de la stat și pe ce au fost cheltuiți
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia care i-a fost alături Codruței Filip a dezvăluit TOTUL despre infidelitate... Vezi mai mult
iamsport.ro
Surpriză! Gică Popescu a dezvăluit ce națională va susține la Mondial, în absența României
MediaFlux
1 Aprilie, Ziua Internaţională a Păcălelilor. Obiceiuri, tradiţii și farse celebre în lume
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj