Maria Băsescu, prima reacție după ce Traian Băsescu s-a întors în ţară. Ce planuri are familia fostului preşedinte

Traian Băsescu a fost externat din spitalul din Bruxelles, iar în noaptea de miercuri spre joi s-a întors în secret în România. Fostul preşedinte a mers direct la vila din Gogol, acolo unde familia sa face deja bagajele pentru a evacua casa ca urmare a deciziei RAAPPS.
Filip Stan
31 mart. 2022, 12:53
Maria Băsescu, prima reacție după ce Traian Băsescu s-a întors în ţară. Ce planuri are familia fostului preşedinte

Traian Băsescu a revenit în România la o zi după ce a fost externat din spitalul din Bruxelles. Fostul preşedinte se află în vila din Gogol. Cel mai probabil Băsescu a decis să revină în ţară şi îşi ajute familia să împacheteze lucrurile și sa se pregătească pentru mutare. De altfel, Maria Basescu a început deja de câteva zile să facă bagajele, după ce curierii au dus la locuință cutii și saci.

Traian Băsescu s-a întors în ţară. Ce pregăteşte fostul preşedinte după externarea din spital
Din câte se pare, familia Basescu vrea să se mute cât mai repede din vila din strada Gogol şi nu așteaptă sa expire termenul de 60 de zile dat de RAAPPS.

Soţia lui Traian Băsescu le-a spus jurnaliştilor că acesta se simte bine, că s-a odihnit după zbor şi a lăsat să se înţeleagă că ar putea ieşi să stea de vorbă cu presa.

„A reuşit să se odihnească şi poate iese, poate nu”, a spus Maria Băsescu, joi dimineaţă.

Familia Băsescu s-ar putea întoarce în apartamentul din strada Mihăileanu. Potrivit declarației de avere a lui Traian Băsescu, aceasta este singura locuință pe care o deține fostul președinte.

Vă reamintim că RAAPPS i-a cerut lui Traian Băsescu să elibereze vila din strada Gogol în termen de 60 de zile ca urmare a deciziei ÎCCJ care a stabilit că fostul preşedinte a fost colaborator al Securităţii.

SONDAJ Avangarde: PSD conduce detaşat cu 35%, PNL şi AUR despărţite de un procent. Rafila, Ciucă şi Geoană sunt primii în topul încrederii românilor
Astfel, spune instituţia, ”în temeiul aceloraşi dispoziţii legale, a fost încheiat contractul nr. 1905/ 19.02.2015, având ca obiect ”folosinţa gratuită a locuinţei pentru imobilului situat in Bucureşti, Str. Gogol nr. 2, sector 1”, având in vedere că la data de 23.03.2022, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a pronunţat definitiv in Dosarul nr. 3160/2/2019, în sensul respingerii recursului formulat de dl. Traian Băsescu împotriva Hotărârii nr. 471/20.09.2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia Contencios Administrativ şi Fiscal, în sensul că a fost admisă acţiunea formulată de Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii şi a fost constatată calitatea de colaborator al securităţii a fostului şef de stat”.

RAAPPS afirmă că ”persoanele beneficiare de prevederile Legii nr. 406/2001 îşi pierd drepturile acordate de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a constatat definitiv că a avut calitatea de lucrător al Securităţii sau de colaborator al acesteia şi, în consecinţă, contractul de folosinţă a locuinţei încetează”.

”În aceste condiţii, atat titularul, cât şi membrii familiei acestuia au obligaţia de a elibera locuinţa în termen de 60 de zile de la încetare.În cazul în care părţile nu vor rezolva diferendele pe cale amiabilă, respectiv dacă spaţiul nu se eliberează la termenul de mai sus, competenţa de soluţionare revine instanţelor judecătoreşti române, conform dispoziţiilor prevăzute de Codul Civil privind evacuarea”, mai spune RAAPPS.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Răzvan Kovacs de la Insula Iubirii s-a împăcat cu fosta! Avem dovada
Fanatik.ro
Gol anulat GREȘIT pentru Universitatea Craiova! Imaginile pe care oamenii din VAR nu le-au văzut. Radu Naum: „Ceea ce prezentăm nu e din burtă”
Capital.ro
Veste tristă în lumea filmului. S-a stins unul dintre cele mai cunoscute nume ale cinematografiei. Sam Neill învinsese cancerul cu doar câteva luni înainte
Playtech.ro
România a intrat pe minus la angajări. Un singur județ mai angajează, Bucureștiul a pierdut peste 15.000 de salariați într-un an
Adevarul
Ziua în care armata română a salvat Rusia de la dezastru: Momentul critic în care oamenii țarului au înghițit în sec și au cerut ajutor
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un bărbat și-a pierdut viața după ce autoturismul pe care îl conducea a fost acroșat de un tren, în județul Suceava
iamsport.ro
”Idee genială!”. Valentin Ceaușescu, în spatele uneia dintre cele mai inspirate mutări din istoria fotbalului românesc
MediaFlux
Românii trebuie să își înregistreze casele. Succesiunile sunt gratuite
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?