Mariajul a avut loc într-un sat din vestul Ucrainei, Baikovka, iar mireasa a fost Zinaida Illarionovna, în vârstă de 81 de ani. Aceasta este o verişoară a sa, cu dizabilităţi, iar autorităţile supectează că nu a fost vorba de dragoste şi la mijloc este interesul de a-l scăpa pe tânăr de armată.
Alexander Kondratyuk susţine însă că are o mare afecţiune faţă de verişoara lui cu 57 de ani mai în vârstă. Cei doi au făcut nuntă în toată regula la Baikovka, localitate aflată nu departe de oraşul Viniţa.
Întrebată de reporteri în legătură cu soţul său mai tânăr, Zinaida insistă că ruda sa este un soţ bun şi are grijă de ea. Vecinii susţin însă că de la nuntă nu l-au mai văzut pe băiat prin zonă. Unul a declarat la un post local de televiziune că „ea este vizitată mai mult de nepoţi şi surori decât de presupusul soţ„.