Mariana Moculescu, din nou în instanță din cauza chiriei. Fosta soție a lui Horia Moculescu riscă să fie evacuată din apartamentul în care locuiește

Mariana Moculescu trece printr-o perioadă extrem de dificilă. Fosta soție a compozitorului Horia Moculescu a ajuns din nou la Tribunalul București, unde se judecă într-un proces legat de apartamentul în care locuiește și pentru care nu a mai reușit să plătească chiria.
Bianca Bocioacă
07 mart. 2026, 15:40
Mariana Moculescu, din nou în instanță din cauza chiriei. Fosta soție a lui Horia Moculescu riscă să fie evacuată din apartamentul în care locuiește

Mariana Moculescu se confruntă cu noi probleme în justiție. Fosta soție a regretatului compozitor Horia Moculescu a fost văzută la Tribunalul București, unde continuă procesul cu proprietara apartamentului în care locuiește în chirie, în centrul Capitalei.

Potrivit informațiilor, vedeta se luptă în instanță pentru a nu fi evacuată din locuință, după ce nu a mai reușit să achite chiria lunară, în valoare de aproximativ 370 de euro. Situația durează încă de anul trecut, iar conflictul dintre cele două părți a ajuns în fața magistraților.

Mariana Moculescu ar fi acumulat datorii după ce veniturile sale au scăzut, iar proprietara apartamentului a deschis un proces de evacuare.

Citește și: Iustina și Cornel de la Insula Iubirii s-au întors din Dubai: „Am stat cu emoții până am urcat în avion!”

Problemele financiare ale vedetei au început încă din 2024, când aceasta a declarat că nu își mai poate permite chiria. De atunci, situația sa a rămas incertă, iar cazul a ajuns în instanță.

În trecut, Mariana Moculescu a încercat să obțină ajutor de la fostul soț, însă acesta a refuzat să o primească în locuința sa. De-a lungul anilor, relația dintre cei doi a fost marcată de conflicte și scandaluri intens mediatizate.

Situația s-a complicat și mai mult după ce vedeta a pierdut locuința pe care o deținea împreună cu compozitorul în centrul Bucureștiului, în urma unei executări silite.

Mariana Moculescu spune că problemele juridice și financiare au afectat-o profund și că se teme să nu rămână fără un acoperiș deasupra capului.

„Vorbesc cu Nidia, suntem în relații bune acum și asta mă bucură tare mult. Nu a fost supărată Nidia că nu am fost la înmormântarea lui Horia Moculescu. Am simțit că nu sunt în regulă și că nu este bine să merg la înmormântare. Eu nu am vrut să o supăr pe ea, dimpotrivă. În momentul în care mi-am dat seama, i-am dat mesaj: „Să vin sau să nu vin? Nu sunt în regulă”. Ea mi-a răspuns: „Mai bine să nu vii dacă nu te simți în stare”. I-am mulțumit că a fost sinceră și empatică, a fost o chestiune de comun acord. Nu am fost niciodată la el la mormânt de când a murit și nici nu am de gând să merg”, a declarat Mariana Moculescu.

Fosta soție a compozitorului spune că a pierdut și partea ei din locuința pe care o avea în Sectorul 1 al Capitalei, după ce imobilul a fost executat silit.

„Eu am procese cu executori, am avut tot felul de probleme din cauza lui. Consider că meritam să locuiesc în casă. Eu am pierdut partea mea de casă din Ion Brezoianu pe care o aveam cu Horia Moculescu. A fost o executare silită și am pierdut-o. Simt că nu am niciun motiv să-l vizitez la cimitir din moment ce am avut atâtea de pierdut din cauza lui. M-a lăsat pe străzi, în voia sorții”, a mai spus Mariana Moculescu.

Citește și: Gabriela Cristea, la un pas de tragedie în trafic. Vedeta era în mașină cu fetițele ei când un șofer i-a tăiat calea pe autostradă: „Inconștienții și teribiliștii să mai stea și pe acasă”

În prezent, procesul cu proprietara apartamentului continuă. Vedeta susține că a plătit timp de peste doi ani chiria și utilitățile și că a făcut apel după ce a pierdut procesul pe fond.

„Eu după ce nu am avut bani, pe loc a venit proprietara să mă dea afară, ea locuind în Italia de 25 de ani. Nu contează de când nu am mai plătit, contează că am plătit doi ani și trei luni. Buna credință contează! Am plătit mai mult decât face. Suntem în proces, ea mi-a deschis dosar penal și mi-a făcut proces de evacuare din locuință. Eu i-am dat ei 10.000 de euro și am plătit utilități de 5.000 de euro. Eu am făcut apel, l-am pierdut pe fond și acum suntem în recurs”, a declarat Mariana Moculescu.

Vedeta spune că în prezent trăiește dintr-o pensie de handicap și că fiica sa, Nidia, o mai ajută financiar atunci când poate, deși și aceasta trece printr-o perioadă dificilă după ce a rămas fără loc de muncă.