Mario Iorgulescu scapă de închisoare. Tânărul fugar fusese condamnat la 13 ani și 8 luni pentru uciderea unui tânăr

Mario Iorgulescu scapă de închisoare. Înalta Curte de Casație și Justiție a aprobat, joi, recursul în casație înaintat de Mario împotriva condamnării definitive de 13 ani și 8 luni de închisoare pentru uciderea unui tânăr, comis în timp ce conducea sub influența drogurilor și a alcoolului.
Alina Costache
20 iun. 2024, 14:59
Mario Iorgulescu scapă de închisoare. Tânărul fugar fusese condamnat la 13 ani și 8 luni pentru uciderea unui tânăr
Mario Iorgulescu poate scăpa de cei 13 ani de închisoare

Mario Iorgulescu scapă de închisoare. În octombrie 2023, Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Bucureşti la 13 ani şi 8 luni de închisoare pentru omor şi conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului şi drogurilor (cocaină), în legătură cu accidentul auto provocat de acesta în anul 2019, soldat cu moartea unui bărbat.

Iniţial, el primise la instanţa de fond (Tribunalul Bucureşti) o condamnare de 15 ani şi 8 luni, pedeapsă scăzută de Curtea de Apel Bucureşti la 13 ani şi 8 luni de închisoare.

Citește și: Suma colosală încasată de avocatul lui Mario Iorgulescu ca să-l scape de închisoare

Mario Iorgulescu scapă de închisoare

Procesul va fi reluat din faza de apel, potrivit deciziei luate de Ănalta Curte de Casație și Justiție. ”Admite recursul în casaţie declarat de inculpatul Iorgulescu Gino – Mario împotriva deciziei penale nr. 1485/A din 18 octombrie 2023, pronunțată de Curtea de Apel Bucureşti – Secția a II-a Penală în dosarul nr. 20691/3/2020 (892/2023). Casează, în parte, decizia penală atacată, numai în ce privește pe inculpatul Iorgulescu Gino – Mario și trimite cauza la rejudecare de către instanța de apel, Curtea de Apel București.

Menține celelalte dispoziții ale hotărârii atacate, care nu contravin prezentei decizii. Cheltuielile judiciare ocazionate de soluționarea recursului în casație rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 20 iunie 2024.

Cu opinia separată, în sensul respingerii, ca nefondat, a recursului în casație declarat de inculpatul Iorgulescu Gino – Mario împotriva deciziei penale nr. 1485/A din 18 octombrie 2023, pronunțată de Curtea de Apel Bucureşti – Secția a II-a Penală în dosarul nr. 20691/3/2020 (892/2023).”, se arată în decizia instanței.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Valentin Ţicu, transfer surpriză în SuperLiga după plecarea de la Dinamo! Cu cine a semnat
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
De ce este recomandat să fotografiezi camera de hotel imediat după check-in. Gestul simplu care te poate scuti de probleme
Adevarul
Un premier care a „sabotat implementarea planurilor NATO”?
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ece Irtem, celebra actriță din „Prețul fericirii” și „Bahar: Viața furată”, s-a stins din viață la 35 de ani. A fost găsită fără suflare în locuința sa
iamsport.ro
Nu l-au lăudat pe Nicolae Ceaușescu și au plătit scump! Primă absurdă pentru calificarea la Mondialul din 1970: ”Puteai să faci vreun gest nasol?”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți