Mărirea alocaţiilor, sub semnul întrebării. Budăi, atac la adresa lui Iohannis: Vrea să blocheze majorarea alocaţiilor şi a salariilor

Majorarea alocațiilor pentru copii se amână după ce președintele Klaus Iohannis ‎a respins bugetul pe 2019. După votul parlamentarilor, alocațiile ar fi trebuit să crească de la 1 martie. Marius Budăi, ministrul Muncii, a reacționat după ce șeful statului a hotărât să blocheze bugetul. 
Iulian Tudor
23 feb. 2019, 09:58
Mărirea alocaţiilor, sub semnul întrebării. Budăi, atac la adresa lui Iohannis: Vrea să blocheze majorarea alocaţiilor şi a salariilor

Marius Budăi, ministrul Muncii, a declarat în exclusivitate la România TV că președintele Klaus Iohannis este dispus în acest moment să îi facă pe români să sufere pentru câștigul său electoral.

„Din punctul meu de vedere, domnul președinte Iohannis a creat o situație fără precedent în istoria României, și anume: eu nu-mi aduc aminte în țara noastră să mai fi fost vreodată situația în care un șef de stat să blocheze bugetul propriei țări. Sincer, nu înțeleg ce urmărește domnia sa, dar e o abordare electorală care nu are legătură cu economia și intersul cetățenilor. Aș merge mai departe pe firul logicii, vă spun că eu cred că domnul Iohannis chiar a încercat prin respingere să blocheze majorarea alocațiilor și salariilor, și apoi să dea vina pe guvern, pe PSD, și să ne întrebe retoric ‘mai aveți bani pentru plata salariilor?‘ Eu cred că domnul președinte este dispus în acest moment să-i facă pe români să sufere pentru câștigul personal. Asta este părerea mea”, a declarat ministrul Muncii Marius Budăi, la România TV.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat vineri că bugetul este unul nerealist, supraevaluat şi întârziat, catalogând PSD ca partid incompetent şi incapabil să conducă România. Şeful statului a precizat că, în concluzie, sesizează la CCR Legea bugetului de stat pe 2019. Majorarea alocaţiilor, coform OUG adoptată de guvern, se face în luna următoare adoptării bugetului.

Majorarea alocaţiilor se amână cu o lună. Preşedintele Klaus Iohannis a atacat bugetul la CCR

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Fosta iubită a unui celebru fotbalist va fi concurentă la Insula Iubirii. Cum se descrie frumoasa vedetă
Capital.ro
Doliu fără margini: a murit Marea Doamnă a televiziunii din România. Sanda Țăranu avea 87 de ani
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți