Echipa masculină a României S-A CALIFICAT în FINALA CE de GIMNASTICĂ

Echipa masculină de seniori a României s-a calificat, joi, în finala pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Sofia. Doi gimnaşti români vor concura, duminică, în finala de la paralele.

22 mai 2014, 18:24

Cu un total de 254,054 puncte, lotul compus din Marius Berbecar, Andrei Muntean, Cristian Băţagă, Andrei Ursachi, Laurenţiu Nistor şi condus de antrenorii Ioan Suciu, Vasile Vug, Ionuţ Corlaci a ocupat locul opt în calificări, ultimul care dă dreptul la participare în finala din sâmbătă.

Celelalte echipe care au intrat în finală sunt Marea Britanie (267,076 puncte), Rusia (264,304), Ucraina (261,277), Belarus (260,161) Franţa (259,799), Olanda (258,661) şi Germania (254,627).

România a ocupat primul loc la paralele cu un total de 45,658 puncte, dar s-a prezentat mult mai prost la celelalte aparate: sol – locul 12 (42,100), cal cu mânere – locul 8 (40,932), inele – locul 8 (42,599), sărituri – locul 11 (42,666) şi abia locul 16 la bara fixă cu 40,099.

Marius Berbecar s-a calificat în finala de la paralele cu 15,658 puncte (a doua notă). Al doilea reprezentant al României în această finală va fi Andrei V. Muntean, cu 15,500 (locul 6). Muntean este şi prima rezervă în finala de la inele, ocupând locul 9 în calificări cu 15,033 puncte.

„Suntem foarte mulţumiţi. Ne-am calificat în finală. Avem şi finale pe aparate. A fost un concurs bun”, a declarat, pentru AGERPRES, Marius Berbecar.

Gimnastul este de părere că deşi a prins ultimul loc pentru finala pe echipe, performanţa românilor de joi a fost bună şi că nu a fost nevoie să prindă un loc mai în frunte, important fiind locul pe care vor ocupa în finală. Berbecar a adăugat că el personal se simte fericit că s-a calificat în finala de la paralele.

Din păcate, miercuri, juniorii şi-au încheiat participarea încă în prima zi, ocupând locul 19 în calificări şi ratând calificarea în finale. De aceea toate speranţele ca seniorii să adauge medalii la cele nouă câştigate de fetele după evoluţia lor superbă la Sofia de săptămâna trecută sunt legate de echipa de seniori ce va evolua în finalele de sâmbătă (echipe) şi duminică (aparate).