Marius Budăi, lovitură grea pentru peste un milion de români: „Vom mai discuta!” Ce se întâmplă cu salariul minim

De la 1 ianuarie 2023, salariul minim pe economie va fi 3.000 de lei brut, în creștere de la cei 2.550 de lei de acum.
Filip Stan
29 nov. 2022, 16:36
Marius Budăi, lovitură grea pentru peste un milion de români:

Marius Budăi anunţă că salariul minim brut crește la 3000 de lei, de la 1 ianuarie, cu 200 de lei scutiți de impozit și contribuții de asigurări, dar această facilitate fiscală va fi aplicată doar pentru anul viitor.

Marius Budăi, ministrul Muncii, a declarat pentru Interviurile Știrileprotv.ro, că în anul 2024 va exista va există o altă impozitare a veniturilor salariaților.

Marius Budăi: „Câteodată mai bine ești dușmanul binelui”

,,Această masură este pentru acest an, dar vom discuta cu mediul cu afaceri, este pentru anul bugetar 2023 – această sumă care nu este impozitată, nici taxată va fi discutată la sfârșitul anului (n.r. 2023). Decizia creșterii salariului minim a fost discutată cu partenerii sociali. (…) Câteodată mai bine ești dușmanul binelui – Când iei decizii, acele decizii trebuie să fie în așa fel construite încât să nu strici mai mult decât vrei să repari”, a declarat ministrul Muncii, Marius Budăi.

De la 1 ianuarie 2023, salariul minim pe economie va fi 3.000 de lei brut, în creștere de la cei 2.550 de lei de acum, a anunțat Guvernul. În mână, asta înseamnă o leafă de 1.863 de lei. Peste 2 milioane de români, estimează oficialii, vor fi plătiți cu salariul minim, anul viitor.

Vouchere de vacanţă 2023 pentru 4,2 milioane de angajaţi la privat. Totul se decontează din CAS

Din cei 3.000 de lei – valoarea salariului brut de la 1 ianuarie 2023 – 200 de lei sunt scutiți de impozit și contribuții la fondurile de asigurări. Netul va ajunge la 1863 de lei, cu 339 de lei mai mult față de cât este în prezent.

În prezent, 1,3 milioane de români sunt plătiți cu salariul minim pe economie, dintr-un total de 5,2 milioane de angajaţi. Alți 500.000, din agricultură și în construcții, au deja leafa minimă stabilită la 3.000 de lei brut. Pentru construcții, decizia este să se ajungă la 4.000 de lei.

În total, potrivit ministerului Muncii, numărul românilor plătiţi cu salariul minim va ajunge la 2,1 milioane.

Prime de Crăciun grase pentru angajaţi. Cine primeşte 1100 de lei sub brad, cine doar 400 de lei

Acum, salariul minim înseamnă 40% din cel mediu. În 2024, ar trebui să fie cel puțin 50%, așa cum cere o directivă europeană. Ne uităm și la situația de acum și vedem că salariul mediu net abia a trecut de 4.000 de lei. Pe sectoare de activitate, diferențele sunt foarte mari, dacă privim extremele. Cine lucrează în industria țițeiului este cel mai avantajat – aici salariul mediu net este deja la peste 16.000 de lei. La polul opus sunt cei care muncesc în hoteluri și restaurante, de aceea angajații din acest domeniu se bazează mult pe bacșișuri.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League după 1-2 cu Sparta Praga! Oltenii tremură după golul încasat în minutul 90
Capital.ro
Limită pentru plata cash. Decizie de la Uniunea Europeană. Ce se întâmplă cu numerarul din 2027
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu