Mark Rutte, noul șef al NATO, avertisment pentru Zelenski: „Ucraina s-ar putea confrunta cu cea mai grea iarnă de la începutul invaziei ruse”

Mark Rutte, noul secretar general al NATO, avertizează că Ucraina ar putea avea parte de cea mai grea iarnă de la lansarea invaziei ruse din februarie 2022.
Alina Costache
08 oct. 2024, 23:04
Mark Rutte, noul șef al NATO, avertisment pentru Zelenski:

În opinia lui Mark Rutte, Ucraina ar putea avea cea mai grea iarnă de până acum. „Rusia continuă să desfăşoare lovituri cu rachete asupra infrastructurilor energetice esenţiale ale Ucrainei (…), care s-ar putea confrunta cu cea mai grea iarnă de la începutul invaziei” ruse, a spus Rutte la o conferinţă de presă comună cu preşedintele finlandez Alexander Stubb, potrivit Agerpres.

Citește și Avioanele F-18 ale Spaniei, aflate în România, au dejucat un atac rusesc cu drone asupra Ucrainei. Rusia îşi etalează arsenalul nuclear

Armata ucraineană continuă să piardă teren pe frontul din estul Ucrainei, unde armata rusă anunţă aproape zilnic ocuparea de noi localităţi, în pofida incursiunii ucrainene lansate în august în provincia rusă Kursk prin care Kievul a sperat că va forţa Moscova să mute de pe frontul ucrainean suficiente trupe pentru a-i opri acolo înaintarea.

Mark Rutte confirmă că situația Ucrainei e una foarte dificilă și că e nevoie de sprijinul celorlalte țări pentru a face față în continuare. Ucrainenii „au nevoie de ajutorul nostru continuu, asta este absolut clar. Au nevoie acum şi de asemenea ulterior”, după război, a indicat noul secretar general al NATO, salutând „reuniunea foarte importantă”, prevăzută iniţial pentru sâmbătă, a liderilor celor circa 50 de ţări care oferă ajutor militar Ucrainei în războiul cu Rusia.

Reuniunea „Grupului de contact pentru apărarea Ucrainei”, convocată de preşedintele american Joe Biden, urma să se desfăşoare la baza aeriană Ramstein din Germania, dar între timp preşedintele american şi-a amânat deplasarea din cauza uraganului Milton care va lovi Florida.

Pe de altă parte, noul secretar general al NATO a susţinut că Ucrainei îi revine să decidă „condiţiile acceptabile pentru o soluţie negociată şi, de asemenea, care sunt condiţiile pentru iniţierea discuţiilor cu ruşii”. Aceasta „depinde de Ucraina, depinde de (preşedintele ucrainean) Volodimir Zelenski”, iar în acest timp NATO „ceea ce poate face este să ajute să consolideze bazele Ucrainei oferind suficient sprijin militar”, a estimat Mark Rutte.

Citește și Consiliul JAI nu va discuta aderarea completă a României la Schengen. Când se va lua, de fapt, o decizie definitivă

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Oana Roman își sărbătorește tatăl! Ce surpriză i-a pregătit lui Petre Roman
Fanatik.ro
Care e secretul succesului Universității Craiova. Ce face Mihai Rotaru la echipă nu mai reușește să facă niciun alt patron din fotbalul românesc
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât costă o bere și un burger la Nibiru 2026. Bugetul real pentru o zi la mare
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Grindeanu va cere desecretizarea discuțiilor pe care le-a avut președintele cu liderii partidelor din fosta coaliție: Românii ar fi bine să vadă ce își asumă liderii politici la întâlnirile oficiale
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România