Mark Zuckerberg are probleme: Meta Platforms blochează angajările și face restructurări

Compania-mamă a Facebook, Meta Platforms, contiună restructurarea și blochează angajările, din cauza unei situații macroeconomice incerte.
Bianca Bocioacă
30 sept. 2022, 15:37
Mark Zuckerberg are probleme: Meta Platforms blochează angajările și face restructurări

Compania Meta Platforms a luat decizia de a bloca angajările, în prezent, aflându-se într-un proces de restructurare, conform unei comunicări cu angajații a directorului general Mark Zuckerberg, conform News.ro.

O multitudine de companii de tehnologie au fost obligate să reducă numărul angajaților în ultimele luni, deoarece promotorii reduc cheltuielile, în contextul pregătirii pentru o recesiune așteptată.

Citește și: Mark Zuckerberg, avertisment pentru toţi angajaţii săi. „Facebook se confruntă cu una dintre cele mai grave perioade de declin economic”

„Sperăm că economia se va fi stabilizat mai clar până acum, dar din ceea ce vedem încă nu pare să fie așa, așa că vrem să planificăm oarecum conservator”, le-a zis Zuckerberg angajaților, potrivit Bloomberg.

Compania social-media a redus planurile de angajare a inginerilor cu cel puțin 30% anul acesta. Mark Zuckerberg a mai spus că Meta va reduce bugetele pentru majoritatea echipelor de lucru și că echipele individuale trebuie să rezolve cum să gestioneze modificările aduse numărului de personal.

Compania a confirmat în termeni largi blocarea angajărilor în luna mai a acestui an, dar nu a revenit până în prezent cu cifrele exacte.

Citește și: Mark Zuckerberg, vinovat de urmărirea utilizatorilor Facebook fără acordul lor. Meta trebuie să plătească despăgubiri în valoare de 37,5 milioane de dolari

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
”Este un coșmar fără sfârșit”. Presa din Italia, dărâmată după ce ”squadra azzurra” a ratat a treia calificare consecutivă la Cupa Mondială
Capital.ro
Schimbări la obținerea permisului auto și a unei noi categorii. Reforma intră în vigoare de la 1 ianuarie 2027. Unde se aplică
Playtech.ro
Măsurile de raționalizare în caz de penurie de carburanţi. Ordinea în care se vor aplica dacă se declară situaţie de criză
Adevarul
Nota de plată a partidelor: cine a încasat cei mai mulți bani de la stat și pe ce au fost cheltuiți
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia care i-a fost alături Codruței Filip a dezvăluit TOTUL despre infidelitate... Vezi mai mult
iamsport.ro
Surpriză! Gică Popescu a dezvăluit ce națională va susține la Mondial, în absența României
MediaFlux
1 Aprilie, Ziua Internaţională a Păcălelilor. Obiceiuri, tradiţii și farse celebre în lume
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj