Mark Zuckerberg, Stephen Hawking şi Yuri Milner contribuie cu 100 de milioane de dolari la căutarea extratereştrilor

Trei dintre cei mai bogați și mai inteligenți oameni din lume speră să fie primii care să găsească viață extraterestră. Șeful Facebook Mark Zuckerberg, antreprenorul rus Yuri Milner și astrofizicianul Stephen Hawking au dezvălui că vor asculta semnalele de la Terra 2.0, informează vineri Mail Online.
Filip Stan
23 sept. 2016, 18:24
Mark Zuckerberg, Stephen Hawking şi Yuri Milner contribuie cu 100 de milioane de dolari la căutarea extratereştrilor

Numită oficial Proxima b, planeta telurică supranumită Terra 2.0 se crede că deține condițiile prielnice pentru viață și se află la doar patru ani lumină de Pământ.

Trioul s-a angajat să susțină financiar cu 100 de milioane de dolari un proiect ambițios intitulat „Breakthrough Listen”, care va utiliza cele mai puternice telescoape din lume pentru a capta mesaje de la extratereștri.

Luna trecută, astronomii au descoperit dovezi clare că cea mai apropiată stea, Proxima Centauri, este soarele unei planete foarte asemănătoare cu Pământul. „(Vestea-n.r.) a venit la numai câteva luni după ce Stephen Hawking și cu mine, împreună cu suportul lui Mark Zuckerberg, am pornit proiectul „Breakthrough Starshot” pentru lansarea unei mici nave spațiale către Centauri, în decursul unei generații”, a declarat Milner în exclusivitate pentru Mail Online. „La acea vreme, am sperat să existe o planetă în sistemul Centauri, dar nu știam (despre descoperirea planetei — n.r.). Acum avem o țintă precisă. Asta face misiunea mai tangibilă”, a mai spus acesta.

Spre deosebire de miile de exoplanete descoperite până acum, Proxima b este accesibilă de pe Pământ, potrivit oamenilor de știință. Deși patru ani lumină înseamnă o cale lungă, viitoarele generații de nave spațiale ar putea realiza călătoria către această planetă în câteva decenii.

La începutul lunii viitoare, echipa „Breakthrough Listen” va căuta unde radio ce diferă de zgomotul natural de fundal, iar pentru aceasta va folosi observatorul Parkes din Australia, cel care a fost utilizat pentru a primi imagini filmate în direct cu aselenizarea misiunii Apollo 11, în 1969, mai arată sursa citată.

Citeşte şi INTERVIU CU UN EXTRATERESTRU. Filmuleţul ar fi fost furat de pe serverele NASA VIDEO

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Daniel Bîrligea, titular în Oțelul – FCSB! Primul „11” al roș-albaștrilor a fost anunțat încă de la prânz de Fanatik. Update exclusiv
Capital.ro
Viața pe Pământ va dispărea. Finalul omenirii, doar o problemă de „când”. Cât timp mai avem și cum va arăta sfârșitul lumii
Playtech.ro
Ce abateri sunt sancționate automat de noile radare fixe din România. Detalii tehnice despre sistemul e-Sigur, amenzile îți vin automat acasă
Adevarul
Misterul siluetei portocalii din noaptea morții lui Jeffrey Epstein. Înregistrarea video care contrazice declarațiile oficiale
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Sociologul Gelu Duminică îl sancționează sever pe Daniel Pancu: ”Prostia este infinită”
MediaFlux
Anunț pentru 9,5 milioane de români privind pensiile private! ASF a dat vestea duminică
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Top 5 sloturi Yggdrasil