A VENIT CANICULA. 11 iunie, cea mai călduroasă zi din an până acum. VEZI HARTA TEMPERATURILOR

PROGNOZA METEO. Ziua de marţi este considerată cea mai călduroasă din acest an, mercurul din termometre a ajuns la 35 de grade la Oradea. Astfel, după valuri de ploi şi inundaţii în toata ţara, vara s-a instalat şi, mai mult de atât, se resimt primele temperaturi caniculare din acest an. Cu toate acestea, furtunile au lovit cu violenţă mai multe regiuni ale ţării, ceea ce se va întâmpla şi în zilele următoare zile.
Alina Costache
10 iun. 2014, 05:16
A VENIT CANICULA. 11 iunie, cea mai călduroasă zi din an până acum. VEZI HARTA TEMPERATURILOR

Astăzi este prima zi din an când dăm piept cu temperaturi caniculare. Sunt 35 de grade la umbră în vestul ţării, iar bucureştenii vor suporta temperaturi de peste 30 de grade, după ce luni la ora 17.00 se înregistrau 34 de grade Celsius la Oradea, 33 de grade Celsius la Săcuieni şi Satu Mare. Cea mai scăzută temperatură s-a înregistrat la Vârful Omu, respectiv 8 grade Celsius la ora 17.00, potrivit România TV.

Citeşte şi PROGNOZA METEO pe RTV.NET

Meteorologii anunţă o vreme instabilă pentru următoarele zile, zilele cu temperaturi caniculare fiind însoţite de ploi de scurtă durată, cu descărcări electrice.

Pentru ziua de marţi, meteorologii au anunţat vreme frumoasă în prima parte a zilei în mai toată ţara, aşa că temperaturile cresc accelerat spre valori ce ating chiar pragul caniculei în vest, dar vorbim oricum despre o zi tropicală în cea mai mare parte ţării, cu maxime de la 26 grade în nordul Moldovei până la 35 grade în Crişana şi în Banat.

După-amiază norii îşi fac din nou apariţia şi temporar acoperă cerul în zonele montane şi submontane, dar şi Transilvania, şi lasă averse, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi izolat grindină.

Seara aceste fenomene vor fi şi în Moldova. Pe areale restrânse vor fi chiar şi ploi torenţiale.

Citeşte şi PROGNOZA METEO. Zilele se împart între vremea caniculară şi furtuni de scurtă durată

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Daniel Bîrligea a devenit un caz după ultimele ieșiri în decor la FCSB: „Trebuie să se potolească repede! E neliniștit și îi sfidează pe toți!”
Capital.ro
Marea actriță a murit. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii: O actriță cu adevărat minunată!
Playtech.ro
Vremea se schimbă radical. Luna februarie aduce temperaturi atipice, prognoza meteo până la finalul iernii
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în menținerea sănătății de sezon
iamsport.ro
A izbucnit în lacrimi când a vorbit despre relația cu Alex Pițurcă: 'A fost grav'. Ce a spus despre Victor Pițurcă
MediaFlux
Nicușor Dan, vestea cea mare privind numirile la SRI și SIE! Avertismentul președintelui: Coaliția stă ceva mai rău decât stătea acum șase-șapte luni
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day