Mărturie surprinzătoare făcută de primul cadru medical vaccinat la Suceava: Nu am dezvoltat anticorpi nici după al doilea episod de boală!

Primul cadru medical din judeţul Suceava care s-a vaccinat împotriva noului coronavirus este Monica Terteliu, şefa secţiei de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean „Sf. Ioan cel Nou”. Medicul povestește că a făcut COVID de două ori, prima dată în luna martie şi apoi în iulie.
Alina Costache
27 dec. 2020, 16:37
Mărturie surprinzătoare făcută de primul cadru medical vaccinat la Suceava: Nu am dezvoltat anticorpi nici după al doilea episod de boală!

Mărturie surprinzătoare făcută de primul cadru medical vaccinat la Suceava. Monica Terteliu este primul cadru medical din judeţul Suceava care s-a vaccinat împotriva virusului ucigaș, duminică, 27 decembrie, când a debutat campania de imunizare în țara noastră.

Mărturie surprinzătoare făcută de primul cadru medical vaccinat la Suceava

După ce i s-a administrat antidotul, femeia a povestit că abia aștepta acest moment. Decizia de a-și face vaccinul a venit în special din cauza faptului că a făcu de două orin coronavirus și nu a dezvoltat anticorpi nici după al doilea episod.

„Sunt prima din judeţul Suceava vaccinată, este o onoare, o speranţă că lucrurile revin la normal. M-am vaccinat fără a sta pe gânduri pentru că de 10 luni tratăm pacienţi, unii cu succes, pe alţii i-am pierdut.

În această perioadă am sperat că va apărea vaccinul ca să ne putem întoarce la ceea ce făceam înainte. Să tratăm toată patologia de boli infecţioase, nu numai COVID. Aştept momentul când vom putea interna în spital şi pacienţii cronici de boli infecţioase, aştept momentul când vor putea veni şi pacienţii pediatrici cu alte patologii decât COVID, aştept să îmi strâng bunica în braţe fără a purta mască pe faţă.

Aştept să ajung acasă mult mai devreme decât am făcut-o până acum. Aştept ca totul să se termine cu bine, pentru că vaccinul este un prim pas spre speranţă”, a declarat medicul, potrivit Adevărul.ro.

Printre cei care s-au vaccinat în cursul zilei de duminică, la Suceava, s-a numărat şi directorul medical al Spitalului Suceava, medicul Marius Grămadă.

„Tot astăzi, cu ajutorul lui Dumnezeu, avem acest vaccin numit speranţă. Speranţa că va fi mai puţină suferinţă, boală, că vom putea redeschide uşile spitalelor pentru toţi pacienţii. Să aruncăm piatra fricii, să trecem cu încredere pragul. Mulţumesc tuturor celor care au depus efort să avem vaccin”, a spus acesta.

Citește și: Aproape jumătate din dozele de vaccin anti-COVID-19 venite în România vor rămâne în depozite
 

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce s-ar putea alege de proprietățile deținute de Răzvan Raț în Ucraina: ”Nu mai dau rușii drumul la Donbas”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Veste de ultimă oră de la meteo! Se schimbă vremea complet: anunţul va supăra mulţi români
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bolojan și-a pus oamenii în funcții cheie. Ce vrea să facă în justiția din România
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet