Ţara în care cine nu poartă mască riscă trei ani de închisoare şi 51.000 euro amendă. Statul face o singură excepţie

Qatarul a luat decizia ca purtarea măștii să fie obligatorie pentru toți cei care ies în afara casei lor, iar cei care nu respectă hotărârea riscă închisoarea și amenzi de până la 51.000 de euro.
Ionela Marcu
14 mai 2020, 20:23
Ţara în care cine nu poartă mască riscă trei ani de închisoare şi 51.000 euro amendă. Statul face o singură excepţie

Măsura luată de autorităţile de la Doha vine după ce numărul de cazuri de coronavirus raportate joi a crescut cu 1.733, un record pentru o singură zi în monarhia din Golf.

Purtarea măştii este obligatorie în afara casei, singura excepţie tolerată fiind în cazul şoferilor care se află singuri în maşină. Decizia este efectivă începând de duminică şi va dura până la o notificare ulterioară, iar pedepse vor fi de până la trei ani de închisoare și amenzi de până la 200.000 de riyali (51.000 de euro).

Qatar, cu o populație de 2,75 milioane de locuitori, a înregistrat un număr relativ mare de cazuri de coronavirus, peste 28.000 de persoane fiind pozitive. Rata mortalității rămâne însă scăzută, cu doar 14 victime, explicaţia specialiștilor fiind că populația statului este tânără, iar în privinţa forţei de muncă din străinătate se fac verificări obligatorii de sănătate. Barurile, restaurantele, cinematografele și moscheile au fost închise pentru a preveni răspândirea virusului.

Totuşi, proiectele de construcție, inclusiv stadioanele Cupei Mondiale 2022, au continuat, chiar dacă cu noi reguli pentru încurajarea distanțării sociale.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Limită pentru numerar. UE stabilește pragul. Cash-ul va fi monitorizat din 2027 în toate statele membre
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Cu cât cresc impozitele locale și taxa pe parcare în București. A fost luată decizia finală pentru anul 2026
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend