Măsuri extreme în Covasna pentru eliminarea atacurilor urșilor. 54 de urși vor fi uciși până la finalul anului

Zeci de urși vor fi împușcați până la finalul anului 2024, a transmis prefectul județului Covasna, Raduly Istvan.
Filip Stan
24 sept. 2024, 19:25
Măsuri extreme în Covasna pentru eliminarea atacurilor urșilor. 54 de urși vor fi uciși până la finalul anului

Prefectul Raduly Istvan a anunțat marți, într-o conferință de presă, că județului i s-a alocat o cotă de recoltare de 54 de exemplare pentru acest an și un număr similar pentru anul viitor. Până în prezent, asociațiile de vânători au solicitat autorizarea pentru împușcarea a 53 de urși, toate cererile fiind aprobate.

Legea 242 din 2024, care a completat Legea vânătorii 407/2006 şi care clar a stabilit care este numărul de urşi pe care putem să-i recoltăm în judeţul Covasna: 54 pentru anul 2024 şi tot 54 pentru anul 2025.

Citește și Cine sunt pensionarii care ar putea da banii înapoi după recalculare. „Pare că se joacă cu legile şi cu drepturile noastre”

„La nivelul judeţului Covasna sunt 34 de fonduri de vânătoare, care sunt gestionate de către 16 asociaţii de vânători, iar la ora actuală s-au depus cereri de către asociaţiile vânători pentru 53 de urşi din cei 54 ca să fie recoltaţi, împuşcaţi. Toate 53 au primit autorizaţie (…). Am ajuns ca, pe lângă acele exemplare care ne creează probleme şi care încă din 2021 pe baza OG 81 puteau să fie recoltate după toată procedura premergătoare, acum avem clar stabilit un număr de 54 de exemplare, care este, dacă nu mă înşel, a doua sau a treia cotă a nivel naţional, după Harghita şi Mureş”, a afirmat prefectul Raduly Istvan.

Populația de urși din județ a crescut foarte mult în ultimii ani. Potrivit directorului Agenției de Protecție a Mediului Covasna, Gheorghe Neagu, sunt aproximativ 2.000 de urși. În 2023 au fost raportate 366 de cazuri de pagube, comparativ cu doar 150 în acest an.

S-au dat despăgubiri de peste un milion de lei în 2023, iar anul acesta s-au plătit 177.293 lei, cu restanțe de 129.585 lei care urmează să fie acoperite după rectificarea bugetară.

„În judeţul Covasna sunt peste 2.000 de urşi, lucru care se poate demonstra cu metoda ştiinţifică (…) Deci s-au aruncat tot felul de poveşti pe piaţă, că le-am tăiat pădurile, că le-am distrus habitatele. Nici pe departe. Şi domnul prefect ştie foarte bine, cum ştiu şi eu, că fondul forestier al judeţului Covasna, în 10 ani, a crescut cu 10.000 de hectare.

Urşii trebuiau împuşcaţi la timp şi cu cotele adecvate şi nu mai ajungeam aici (…) Ursoaicele în ultima perioadă au fătat 2, 3 şi chiar 4 pui (…) Chiar mă uitam în statistică, am plecat de la 1.000 de urşi în 2016 şi am ajuns la 2.000 în ziua de azi. Plătim nişte sume colosale pe despăgubiri, bani care se puteau duce în altă parte, la un cămin, la o şcoală, la un drum, la o autostradă, a adăugat Directorul Agenției de Protecție a Mediului Covasna”, a precizat Gheorghe Neagu.

Citește și Șoferii care folosesc Waze primesc mai multe amenzi. Aplicațiile de navigație îi împing pe șoferi să calce accelerația mai tare

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
Ce o așteaptă, de fapt, pe Universitatea Craiova la Sofia! De ce Levski e foarte periculoasă: de la atmosfera creată de ultraşii fanatici la pedigree-ul european şi foamea de performanţă
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. Întâlnire cu românii duminică, 26 iulie. Unde va fi prezent
Playtech.ro
Cât costă un șezlong în Mamaia, Eforie, Costinești și Vama Veche în 2026. Unde găsești cele mai mici tarife
Adevarul
Sanitas avertizează: Noua lege a salarizării taie sporuri și riscă să readucă exodul medicilor
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
Susține că o echipă din SuperLiga ”nu termină campionatul”. Verdict crunt: ”Sunt morți în cadă, leșinați, nu mai vine nimic pe conductă!”
MediaFlux
EXCLUSIV Răsturnare în divorțul milionarului Daniel Tudor! Ramona Tudor Gunata, la shopping de lux cu iubitul secret
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România