Matei Păun, apropiatul lui Nicușor Dan, explică relația președintelui cu PSD: „Ideea asta că Nicușor ar fi omul PSD-ului este o absurditate totală”

Matei Păun spune că Nicușor Dan nu ar trebui să intre într-o confruntare directă cu PSD, ci să își păstreze poziția de mediator și să urmărească obiectivele de reformă pentru care a ajuns la Cotroceni. În opinia sa, o atitudine agresivă față de social-democrați ar risca să împingă PSD spre o alianță cu forțele suveraniste.
Andrei Ene
11 iun. 2026, 08:01
Matei Păun, apropiatul lui Nicușor Dan, explică relația președintelui cu PSD: „Ideea asta că Nicușor ar fi omul PSD-ului este o absurditate totală”

Matei Păun, apropiatul lui Nicușor Dan, nu este de părere că președintele trebuie să adopte o atitudine dură față de Partidul Social Democrat, ci că trebuie să își păstreze rolul de mediator.

În cadrul emisiunii „Leaders Special”, moderată de Cătălin Striblea, Matei Păun a afirmat că alegătorii au proiectat asupra șefului statului propriile lor așteptări legate de o confruntare directă cu PSD, însă că nu acesta este obiectivul lui Nicușor Dan.

Citește și : BREAKING NEWS Nicuşor Dan, reproș dur adus partidelor pentru prelungirea negocierilor: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală a României și să previn o cădere economică bruscă”

„Nicușor, el nu și-a dorit să fie președinte, cred eu, ca să înceapă un jihad împotriva PSD-ului sau altor partide. El și-a dorit să fie președinte ca să atingă anumite obiective de reformă, de politici publice și așa mai departe”, a declarat Păun, potrivit Mediafax.

Matei Păun afirmă că susținerea lui Nicușor Dan a venit nu neapărat dintr-un nucleu dur, ci dintr-un vot „util”, în raport cu contracandidatul său, George Simion.

„Nicușor Dan a fost votat de vreo 20% din populație în mod liber, ca să zic așa. Diferența de la 20% până la 50% a fost un vot util”, a explicat acesta.

Apropiatul președintelui susține că susținătorii săi tradiționali „când l-au susținut pe Nicușor, au suprapus asupra dânsului sentimentele lor cu privire la PSD, cu privire la statul român și așa mai departe”.

El a respins ideea că șeful statului ar fi apropiat de PSD și spune că, dacă și-ar asuma public o poziție împotriva social-democraților, ar putea să împingă formațiunea într-o alianță cu forțele suveraniste.

„Ideea asta că Nicușor ar fi omul PSD-ului pentru mine este o absurditate totală. Este o absurditate totală.

Citește și : Social-democrații decid dacă sprijină sau nu guvernul Tomac. ”Am avut şi observaţii în legătură cu anumite persoane”

Cumva noi ne-am dorit ca Nicușor să nu mai interacționeze cu PSD-ul. Am dorit, de fapt, ca Nicușor să înceapă un soi de jihad împotriva PSD-ului. Ce s-ar întâmpla în momentul în care Nicușor începe să se comporte ca atare? Eu cred că n-ar face decât să împingă PSD-ul într-o alianță cu alții”, a mai specificat Matei Păun.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce națională susțin, de fapt, românii la CM 2026. Surprize mari în topul preferințelor
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 11 iunie. Unde găsesc șoferii cea mai ieftină benzină și motorină. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Ce salariu trebuie să câștigi pentru un apartament de 200.000 de euro? Dilema unui cuplu din București a stârnit o dezbatere aprinsă
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți