„MATILDA, the Musical”, cel mai bun spectacol pentru copii al anului

„Matilda, the Musical”, în regia lui Emil Pantelimon, a primit aseară premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii la Gala Premiilor UNITER. Cu 41 de reprezentații văzute de peste 16.000 de spectatori, favorit și la votul publicului cu aproape 2.500 de voturi, spectacolul Operei Comice pentru Copii a ridicat trofeul pe scena Teatrului Național „Marin Sorescu” din Craiova la Gala Premiilor UNITER 2025.
Alina Andrei
28 mai 2025, 09:30
„MATILDA, the Musical”, cel mai bun spectacol pentru copii al anului

Felicia Filip, managerul Operei Comice pentru Copii, împreună cu Emil Pantelimon, regizorul spectacolului, au mulțumit în numele unei echipe dedicate și unite, care se bucură acum atât de aprecierea publicului, cât și de recunoașterea breslei.

Cea de-a XXXIII-a ediție a Galei Premiilor UNITER s-a desfășurat pe 26 mai 2025, fiind găzduită la Craiova, în Sala „Amza Pellea” a Teatrului Național „Marin Sorescu” și transmisă în direct de Televiziunea Română. La categoria Cel mai bun spectacol de teatru de animație / teatru pentru copii au fost nominalizate producții ale teatrelor consacrate precum Teatrul „Ion Creangă” Bucureşti sau Teatrul GONG Sibiu, dar și ale instituțiilor independente, precum Teatrul de Artă București și Compania de teatru Synchret Iași.

Pentru întreaga echipă au mulțumit, pe rând, Felicia Filip și Emil Pantelimon — o echipă alcătuită din sute de oameni, fiecare contribuind cu responsabilitate și pasiune la reușita acestei producții. Din ea fac parte și peste 60 de copii înscriși în programul School of Musical al Operei Comice pentru Copii, care tratează arta cu seriozitate și dedicare, participând săptămânal la cursurile intensive ale programului.

„Mulțumesc celor peste 60 de copii din School of Musical, care repetă și învață câte 12 ore săptămânal, ca să joace pe scena Operei Comice pentru Copii. Sunt excepționali și au o energie care ne încurajează — pentru Matilda, dar și pentru foarte multe dintre spectacole, și mai ales pentru viitorul musicalului în România, lor trebuie să le mulțumim!”, a declarat pe scena evenimentului Emil Pantelimon, regizorul spectacolului câștigător.

Înscrierile pentru noi grupe în cadrul programului School of Musical sunt deschise pe site-ul operacomica.ro până pe 10 iunie!

Musical din nou pe Scena Mare a Operei Comice pentru Copii — un must see!

„School of Rock” revine pe scenă, musical a cărui regie este semnată tot de Emil Pantelimon și din a cărui distribuție fac parte aceiași copii excepționali înscriși în programul School of Musical. Sunt programate 16 reprezentații în luna iunie, iar ultimele bilete sunt disponibile pe operacomica.ro!

Criticul de teatru Monica Andronescu afirma într-o cronică a premierei din 2021 că „Musicalul School of Rock pus în scenă la Opera Comică pentru Copii e, dincolo de muzica senzațională, o poveste despre visuri frânte și visuri împlinite. Și… în epoca noastră obsedată de parenting, o superbă lecție de parenting… Să montezi o asemenea producție într-o perioadă atât de complicată precum cea pe care am traversat-o cu toții este în sine un act de curaj. Dar să reușești în România, unde istoria musicalului este destul de subțire, iar condițiile pentru astfel de mega-producții sunt departe de a fi extraordinare, să realizezi un spectacol precum School of Rock, este o performanță.

Aproape 20 de copii pe scenă, cântând live, o uriașă desfășurare de energie, o bucurie de a juca și de a cânta cum n-am mai văzut de mult pe o scenă bucureșteană, o poveste superbă despre un adult puțin trist, cu suflet de copil, care visează până în pânzele albe să cânte… și-i învață și pe alții să-și urmeze visul, în pofida a orice, voci extraordinare, muzică excelentă, toate la un loc fac „rețeta” perfectă a unui musical aș spune aproape necesar în această perioadă urâtă, cenușie, tristă, în care copii și adulți deopotrivă am fost siliți să stăm departe unii de alții. Bucuria unui „împreună” redescoperit este School of Rock, după luni întregi de „socializare” online.”

Opera Comică pentru Copii este o instituție publică de cultură aflată în subordinea Primăriei Capitalei și a Consiliului General al Municipiului București, condusă din anul 2014 de către soprana Felicia Filip. Unică în lume prin segmentul de public căruia i se adresează, Opera Comică pentru Copii îi apropie pe cei mici de artă şi cultură, atât prin spectacole de calitate – operă, balet, musical, concerte-lecție, operetă, teatru muzical – cât şi prin diverse proiecte conexe inovatoare precum festivaluri de vară și de iarnă, Atelierele „Micul Artist”, ,,Magazinul OCC”, Tururile „În Spatele Cortinei”, ,,Petreceri de ziua de naștere”, „Aventura Parc”, „Abonamente” sau „Voluntariat”.

DailyBusiness
Nicușor Dan vrea un judecător fără culoare politică la CCR: Curtea Constituţională trebuie să fie mai echilibrată
Spynews
Când va face Mihaela Borcea nuntă cu iubitul ei, Sorin Rap. A fost cerută în căsătorie în urmă cu câteva luni
Bzi.ro
Cătălin Botezatu, mesaj dur după ce i-a fost criticată relația cu tânăra de 18 ani: „Voi plătiți bani grei ca să aveți așa ceva!”
Fanatik.ro
Orașul unde e cel mai bine să trăiești astăzi. Economia e bună, oamenii au o viață activă, iar oportunitățile pentru tineri sunt de asemenea uriașe
Capital.ro
Zi neagră! S-a stins cel mai puternic actor al zilelor noastre. Drum lin, maestre!
Playtech.ro
Casă lăsată moştenire copiilor. De ce nu este indicat acest lucru? Sfatul specialiştilor pentru părinţi
DailyBusiness
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
Adevarul
Impactul strategiei UE la Marea Neagră asupra României: "Să fie mai clară în definirea intereselor sale legate de culoarele de mobilitate militară”
wowbiz.ro
BREAKING! Ultimele detalii despre MOARTEA lui DAN PETRESCU. Informația care ARUNCĂ TOTUL ÎN AER
Spynews
Cine este românul care a murit înecat după ce a salvat două surori, în Anglia. Localnicii cer onoruri oficiale pentru salvatorul fetițelor
Spynews
Mesajul Iuliei Albu pentru fostul soț, după ce acesta s-a recăsătorit. Ce i-a transmis mama copilului său: "Nu avea cum..." 
Evz.ro
Alertă totală în România. Vin inundații teribile
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a uitat-o definitiv pe Mădălina Ghenea pentru o altă actriță
kanald.ro
Un bărbat de 38 de ani a murit după ce a fost bătut și lăsat să moară într-un șanț, în Dolj. Cine este făptașul
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă tot ce se știa despre moartea lui Falko! I-a fost făcută autopsie calului campion al concursurilor de tracțiune și ce a ieșit la iveală e de-a dreptul șocant...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut un mare actor. Talentul său a fost unic. Nu l-a putut egala nimeni. Rămâne în memoria românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Marcela a făcut 8528 de euro în prima lună cu noul ei job, dar a fost pusă la zid: „Ești un exemplu rău pentru copii”
stirilekanald.ro
Breaking news! A murit Ed Gale
Sorin Grindeanu renunță la Ministerul Transporturilor și rămâne președintele interimar al PSD: „Nu pot să îndeplinesc mandatul cu rigurozitate, fiind în postul de ministru”
MediaFlux
ANAF, alertă pentru români! Formularul obligatoriu pentru pensie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ghid practic de supraviețuire pentru javrele românești: câteva firme „de familie” pentru nevoile neconvenționale