Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Austriei. VEZI CLASAMENTELE

Max Verstappen a ratat startul în cursa din Austria, însă a revenit spectaculos în luptă și a câștigat după ce i-a depășit succesiv pe Sebastian Vettel, Valtteri Bottas și Charles Leclerc.

30 iun. 2019, 14:32

Max Verstappen și-a adjudecat prima victorie din acest sezon chiar pe circuitul unde a fost încurajat de mii de fani olandezi și chiar pe circuitul de casă al Red Bull Racing.

Charles Leclerc a plecat excelent din pole position, în timp ce Max Verstappen a ratat complet startul și a coborât rapid în pluton până pe locul 7.

La scurt timp după turul 20, piloții de top au început să intre la boxe. Bottas a fost primul pilot de top la boxe și a fost urmat la scurt timp de Vettel. Mecanicii Ferrari nu aveau însă pregătite două dintre pneuri, astfel că germanul a pierdut aproape 3 secunde la oprirea la standuri. Un tur mai târziu, Leclerc a intrat de asemenea la boxe, în timp ce Hamilton a putut rămâne pe circuit până în turul 30. Totuși, britanicul a „agățat” aripa față într-o bordură și a raportat o pierdere a forței de apăsare aerodinmică, motiv pentru care Mercedes a decis înlocuirea aripii față. În urma acestei schimbări, Hamilton a staționat mai mult la boxe și a revenit pe circuit în spatele lui Vettel și Verstappen.

În a doua parte a cursei, Verstappen s-a apropiat treptat de Vettel și, după o serie de tentative nereușite, l-a depășit pe german cu 20 de tururi înainte de final. Un tur mai târziu, pilotul Scuderiei Ferrari a intrat surprinzător la boxe pentru un nou set de pneuri soft și a revenit pe circuit pe locul 5 la circa 7 secunde în spatele lui Hamilton. Echipa italiană a mizat însă pe faptul că Hamilton avea o defecțiune tehnică din cauza căreia era mai lent.

Între timp, Verstappen și-a continuat ritmul excelent și, în ciuda faptului că a raportat sporadic o pierdere de putere, l-a depășit fără probleme pe Bottas și a urcat pe locul 2, la circa 5 secunde în spatele liderului Leclerc cu 15 tururi înainte de final. Verstappen a lăsat de mai multe ori senzația că îl depășește pe Leclerc, însă monegascul a reușit să revină în joc de câteva ori. În cele din urmă, Verstappen a preluat conducerea cursei cu numai două tururi înainte de final. În timp ce Verstappen își securiza victoria, Vettel a reușit să-l depășească pe Hamilton și a încheiat astfel pe locul 4, în spatele lui Verstappen, Leclerc și Bottas.